Bywa, że czasami na pierwszy rzut oka nie podoba nam się jakieś miejsce, a potem nie chcemy z niego wyjeżdżać. Polubienie Canberry zajęło nam trochę czasu i obecnie zaraz po Brisbane jest to jedno z naszych ulubionych miast w Australii.

Wielu z was zapewne zaskoczy fakt, że to właśnie Canberra, a nie Sydney jest stolicą Australii. Jedna z teorii głosi, że Canberra została ustanowiona stolicą w wyniku kompromisu. O jej wyborze miało zdecydować położenie między dwoma największymi miastami Australii - Sydney i Melbourne. Canberra liczy sobie aż 400 000 mieszkańców a jednak nie sprawia wrażenia przepełnionego miasta. Czas wolny spędza się tu w muzeach, kawiarniach i barach. Regularnie mają tu również miejsce liczne kulturalne wydarzenia, w tym festiwale muzyczne, teatralne oraz spotkania z artystami. Jedynym minusem wydaje się brak dostępu do oceanu. Do najbliższej plaży trzeba jechać ok. 2 godziny. W podobnej odległości znajdują się Snowy Mountains, miejscowość Jindabyne oraz Góra Kosciuszki

Widok na miasto z punktu widokowego na górze Ainslie
Wschód słońca w okolicach Canberry

ZACZNIJ OD WOLONTARIATU LUB HOUSESITTINGU

Zakwaterowanie w Australii nie należy do tanich - minimum to 200 $ tygodniowo za łóżko w wieloosobowym pokoju. Chociażby na czas poszukiwania pracy warto znaleźć wolontariat dzięki któremu unikniecie płacenia czynszu. Możliwość pracy w zamian za zakwaterowanie praktykuje większość hosteli w Australii. Wystarczy wysłać maila do wybranego hostelu i zadeklarować długość pobytu. Zazwyczaj jest to min. 4 tygodnie. Nasze doświadczenia z wolontariatem opisywaliśmy w postach z Nowej Zelandii i Malezji.
Kolejną opcją jest popularny w Australii housesitting czyli opieka nad cudzym domem. W zamian za doglądanie domu oraz opcjonalnie karmienie zwierząt, czy podlewanie kwiatów można mieszkać  u kogoś zupełnie za darmo. Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: https://www.aussiehousesitters.com.au oraz  https://www.housesitters.com.au

PRACA

Znalezienie pracy w Canberze okazało się łatwiejsze niż myśleliśmy. Canberra nie jest popularnym kierunkiem backpackerów, szczególnie w zimowych miesiącach (od czerwca do sierpnia). Konkurencja na rynku pracy jest tu dużo mniejsza niż w Sydney, czy Melbourne.

Biblioteka Narodowa

CO WARTO ZOBACZYĆ 

Dobra wiadomość dla fanów muzeów i galerii sztuki - do większości z nich wstęp jest darmowy. Miejscami, które warto odwiedzić w Canberze są: budynek Parlamentu, Ogrody Botaniczne, Narodowe Muzeum Sztuki NGA oraz Biblioteka Narodowa. Panoramę miasta najlepiej oglądać z punktu widokowego Mount Ainslie.

Budynek Parlamentu
Sala obrad, budynek Parlamentu
Ogrody botaniczne