Wizyta w Parku Narodowym Góry Kościuszki sprawiła, że cofnęliśmy się w czasie. Znów był rok 2015, a my podróżowaliśmy po Nowej Zelandii. Krajobraz Parku przywołał wspomnienia zielonych wzgórz oraz surowej przyrody występującej na południowej wyspie Nowej Zelandii.


O PARKU

Park Narodowy Góry Kościuszki to jeden z najbardziej znanych rezerwatów przyrody w Australii. Położony jest w Nowej Południowej Walii i obejmuje najwyższe partie Alp Australijskich. Na terenie rezerwatu znajduje się Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Australii (2228 m n.p.m.) oraz liczne trasy wspinaczkowe. Miejsce charakteryzuje unikalna roślinność oraz zwierzęta: Kosciuszko grasshopper - konik polny, który pod wpływem niskiej temperatury zmienia barwę z ciemnej na zielono - niebieską, Mountain pygmy possum czyli karłowaty opos górski oraz Corroboree frog - charakterystyczna żółta żaba w czarne paski, której wizerunek znajduje się na większości pamiątek z tego regionu.

Źródło: https://www.corroboreefrog.org.au

KEMPING

Na terenie parku zlokalizowane są aż 24 pola kempingowe. W pobliżu początku trasy prowadzącej na  Górę Kościuszko znajdują się dwa kempingi z bardzo podstawowym wyposażeniem:
Brakuje tu przede wszystkim wody pitnej. Bukłaki można napełnić w oddalonej o 15 km miejscowości Thredbo. Nocleg na polach namiotowych jest bezpłatny. Obowiązuje natomiast opłata za wjazd do parku, która wynosi od 17 do 29 AUS w zależności od sezonu. Więcej informacji na temat opłat znajdziecie tutaj.

KOŚCIUSZKO SUMMIT WALK

Długość trasy: 18 km
Czas trwania wędrówki: 6 - 8  godzin

Szlak prowadzi przez najwyższe pasmo górskie Australii i jest idealny zarówno dla kochających przyrodę piechurów jak i dla rowerzystów górskich. Po drodze mija się zabytkowe chaty, eukaliptusy śnieżne oraz formacje skalne. Trasa należy do mało wymagających. Na szlaku spotkaliśmy wiele starszych osób, które nie miały większych problemów z jej pokonaniem. Warto mieć ze sobą kijki trekingowe, które wspomogą na bardziej stromych odcinkach. Więcej na temat trasy znajdziecie tutaj


BLUE LAKE WALK 


Długość trasy: 9,3 km
Czas trwania wędrówki: 4 godziny

Spacer prowadzi z Charlotte Pass do punktu widokowego, z którego roztacza się fantastyczny widok na błękitne jezioro polodowcowe. Trasę przecina Snowy River, główna rzeka południowo - wschodniego regionu Australii. Szlak jest bardziej wymagający niż wspinaczka na Górę Kościuszki. Zaczyna się od stromego zejścia i później stopniowo odzyskuje swoją wysokość. Wymagające podejście pod koniec trasy może zaowocować sporymi zakwasami. 

CO ZABRAĆ


Aby bezpiecznie pokonać trasę należy wyposażyć się w dobre i wygodne buty trekkingowe oraz kijki. Do ochrony przed australijskim słońcem niezbędne będą wysoki filtr przeciwsłoneczny, nakrycie głowy oraz okulary słoneczne. Niezależnie od pory roku warto mieć ze sobą również cieplejsze ubrania. Na trasie nie ma punktów uzupełnienia wody, więc trzeba mieć ze sobą wystarczający zapas wody pitnej oraz prowiant.