W tym poście znajdziecie sprawdzone przez nas sposoby na tanie podróżowanie po Australii. Sposoby te wykorzystujemy już od 8 miesięcy podczas naszych długich podróży i krótkich wypadów do pobliskich parków narodowych.

1. ZAKUP/WYNAJEM SAMOCHODU Z MIEJSCEM DO SPANIA

Jeśli jesteście tu na dłużej, to na pewno bardziej opłaca się Wam zakup samochodu. Przy wyjeździe będziecie go mogli sprzedać i w zależności od stanu samochodu odzyskać całość lub część wydanych pieniędzy. Opcji jest wiele: van, samochód z wbudowanym łóżkiem lub tak jak w naszym przypadku samochód z namiotem na dach. Ceny samochodów osobowych zaczynają się już od 1000 AUD,  za auto z napędem 4 x 4 powinniście zapłacić w granicach 4000 - 5000 AUD, z kolei zakup vana to koszt ok 6000 - 7000 AUD. Ceny nowych namiotów na dach marki KINGS zaczynają się od 700 AUD. Wynajem auta to z kolei koszt od 60 $ za dzień*.

* Cena dotyczy wynajmu campervana w okresie 1 - 31.04.2019 w wypożyczalni Spaceship w wersji budżetowej

Nasz samochód, Subaru Forester z namiotem na dach

2. RELOKACJA SAMOCHODÓW

Jeśli chcecie zaoszczędzić na wynajmie auta oraz jesteście typem podróżników, którzy lubią być spontaniczni to relokacja samochodów jest właśnie dla Was. Cały trik polega na odwiezieniu auta z punktu A do punktu B w wyznaczonym przez wypożyczalnie czasie. Za korzystanie z auta trzeba zapłacić do 15$ dziennie oraz doliczyć do tego koszty benzyny. Ofert szukajcie na stronach: Transfercar, Imoova, Apollo.

3. SPANIE NA DARMOWYCH KEMPINGACH

W Australii, gdzie biwakowanie jest sportem narodowym, zaskoczy was ogromny wybór noclegów pod chmurką. Najdroższe są bogato wyposażone holiday parki w popularnych miejscowościach. Trochę dalej od atrakcji turystycznych znajdują się niskobudżetowe i darmowe pola namiotowe. Najlepiej wyszukiwać je przez aplikacje CamperMate oraz WikiCamps. 


4. ROBIENIE ZAKUPÓW ŻYWNOŚCIOWYCH W SIECIÓWKACH

Zakupy żywnościowe najlepiej robić w sieciowych supermarketach. Te najpopularniejsze to Woolworths, Coles oraz ALDI. Warto założyć karty klubowe, dzięki którym otrzymacie informacje o promocjach i dodatkowe zniżki.  


5. SAMODZIELNE GOTOWANIE POSIŁKÓW

Nie licząc ryby z frytkami, którą kupicie już za 10 $, jadanie w restauracjach może poważnie nadwyrężyć Wasz budżet. Dużo tańszą opcją jest gotowanie posiłków z produktów kupionych w markecie. Do tego potrzebna będzie Wam przenośna kuchenka na gaz, garnki i inne akcesoria kuchenne. 


6. ZAKUP NIEDROGICH AKCESORiÓW KEMPINGOWYCH

Akcesoria kuchenne takie jak garnki, naczynia, sztućce, ścierki znajdziecie w Op shopach czyli australijskich sklepach charytatywnych oraz sieciówkach takich jak BIG W lub K Mart. W tych samych miejscach szukajcie namiotów, mat do spania i  śpiworów w atrakcyjnych cenach. Przenośną kuchenkę oraz butle z gazem kupicie w K-Marcie za 24 $.

7. DARMOWE ATRAKCJE

Australia ma do zaoferowania całą gamę darmowych atrakcji. Do tych najważniejszych należą   możliwość spędzania czasu na łonie natury, korzystanie z plaż i publicznych miejsc do grillowania.   Dodatkowo w dużych miastach możecie spotkać się z darmowymi spacerami z przewodnikiem, czy wstępami do wybranych muzeów. O bezpłatnych atrakcjach w Brisbane wspominaliśmy tutaj. 


8. POLOWANIE NA PROMOCJE

Dotyczy to zarówno promocji w supermarketach, przecenionego sprzętu kempingowego jak i okazyjnych biletów na różnego rodzaju rozrywki. Miejcie oczy szeroko otwarte. Pierwszych i drugich szukajcie w firmowych gazetkach, a przecenionych miejsc na atrakcje na terenie Australii szukajcie na stronie Bookme oraz na australijskim Grouponie.  

9. WOLONTARIAT

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami wizy pracowniczej, ale nie możecie chwilowo znaleźć pracy, alternatywą jest wolontariat.  W ramach umowy z hostem przysługuje Wam darmowy nocleg oraz wyżywienie. W zamian oferujecie pomoc w wyznaczonych przez hosta zadaniach. Ofert szukajcie na stronach:  Workaway i Helpx. Kolejną opcją jest możliwość pracy w zamian za zakwaterowanie, którą praktykuje większość hosteli w Australii. Wystarczy wysłać maila do wybranego hostelu i zadeklarować czas pobytu min. 4 tygodnie. Nasze doświadczenia z wolontariatem opisywaliśmy w postach z Nowej Zelandii i Malezji.

10. AIR BNB

W miastach, szczególnie tych większych trudno o znalezienie hostelu, gdzie relacja ceny do jakości byłaby korzystna. Z pomocą przychodzi Airbnb. Niejednokrotnie znaleźliśmy tu noclegi w fantastycznych miejscach, które były tańsze od tych w wieloosobowych pokojach w hostelu. 

Jeśli chcecie zarejestrować konto na Air bnb, to możecie to zrobić z naszego linka: https://www.airbnb.pl/c/tomaszg4039. W ten sposób dostaniecie zniżkę na pierwszą rezerwację!