Wizę Work and Holiday do Australii dotaliśmy z rozdania w 2017 roku. Przygotowania do aplikacji zaczęliśmy już kilka miesięcy wcześniej. Rząd Australii wymaga od aplikantów z Polski załączenia obszernej dokumentacji, w tym aktualnego certyfikatu językowego. Gdy wysyłaliśmy drżącymi rękami nasze aplikacje do Berlina, limit przyznawanych wiz wynosił tylko 200.  Kilka miesięcy później, w październiku 2017 pulę wiz zwiększono o 300 i wynosi ona obecnie 500 wiz rocznie. Nowa pula wiz pojawi się 1 lipca 2019 roku 5 najważniejszych faktów na temat wizy Work and Holiday:

1. O wizę Work and Holiday do Australii mogą ubiegać się obywatele Polski, którzy w momencie składania aplikacji nie ukończyli 31 lat.
2. Aplikanci muszą posiadać wyższe wykształcenie.
3. Wiza W&H to wiza pracownicza przyznawana na okres 1 roku. Wizę można wykorzystać w ciągu roku od jej przyznania i jest ważna rok od przekroczenia granicy Australii. 
4. Dzięki tego rodzaju wizie można legalnie pracować na terenie Australii. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie można pracować w jednym miejscu dłużej niż 6 miesięcy.
5.  Od 17 listopada 2018 aplikacje składa się online, a nie tak jak wcześniej listownie. 

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

1. List polecający z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdzający możliwość podjęcia przez Was pracy na terenie Australii. ZMIANY! Składanie wniosków o zaświadczenie z Ministerstwa od roku 2018 możliwe jest wyłącznie online pod tym linkiemhttps://pzipaustralia.mpips.gov.pl. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub poprosić o jego wysłanie pocztą.  
2. Skan certyfikatu językowego, najpopularniejsze to TOEFL i IELTS, który zdaliście w przeciągu  ciągu ostatniego roku. Pamietajcie, że na wyniki czeka się do kilku tygodni. Nie czekajcie ze zdawaniem testu do ostatniej chwili!
3. Skan dokumentu z banku, potwierdzający posiadanie równowartości 5000 AUD (wystarczy wygenerowany w języku angielskim).
4. Skan paszportu.
5. Skan dowodu osobistego lub aktu urodzenia.
6. Skan dyplomu ukończenia studiów z tłumaczeniem przysięgłym/ odpisu dyplomu po angielsku/ lb zaświadczenie o ukończeniu 2 lat studiów licencjackich w języku angielskim.
7. Numer karty kredytowej i pozostałe dane pozwalające na ściągnięcie płatności (aplikacja kosztuje 450 AUD).
8*. W przypadku, gdy na którymś z dokumentów widnieje Wasze stare nazwisko (np. nazwisko panieńskie) - przetłumaczony dokument potwierdzający zmianę nazwiska, np. akt ślubu.

WAŻNE: 
1. Wszystkie dokumenty, które są w języku polskim, muszą zostać przetłumaczone na język angielski (w przypadku wyciągu z konta, wystarczy wygenerowanie go w języku angielskim)
2. Wszystkie załączniki muszą być sfotografowane lub zeskanowane

TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI

Jeśli zeszłoroczna pula wiz została wyczerpana, to aplikacje będzie można składać po pojawieniu się nowej puli w systemie, co nastąpi 1 lipca 2019 roku. 


NIEZNOŚNE CZEKANIE

Okres oczekiwania na wizę może być bardzo różny, w naszym przypadku było to tylko 3 dni (Aga) i 7 dni (Tomek). Czekanie warto umilić sobie zaglądając na facebookową grupę zreszającą inne osoby starające się o wizę Work and Holiday. Członkowie grupy na bieżąco informują się na temat postępu w ich procesie wizowym,  doradzają i wspierają się w trudnych chwilach. Po przyjeździe do Australii warto tam również zaglądać po porady dotyczące szukania pracy lub mieszkania.  

SZUKANIE PRACY

Szukanie pracy w Australii nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać. Najtrudniejsze jest chyba znalezienie pierwszego płatnego zajęcia. Standardowym pytaniem, które słyszeliśmy od pracodawców było pytanie o doświadczenie zawodowe w Australii. Dodatkowo, warto pamiętać, że Australia jest krajem obleganym przez backpackerów z całego świata. Aplikując na lepiej płatne stanowiska możecie spotkać się z dużą konkurencją. Pracę, którą najłatwiej zdobyć na wizie Work and Holiday jest praca na farmie. O swoich doświadczeniach z pracą na farmie pisaliśmy tutaj.

PRZYDATNE LINKI 

Jeśli nie możecie chwilowo znaleźć pracy to warto rozejrzeć się za wolontariatem. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o nocleg i wyżywienie. W zamian oferujecie pomoc w wyznaczonych przez hosta zadaniach. Ofert szukajcie na stronach: Workaway i Helpx. Kolejną opcją jest możliwość pracy w zamian za zakwaterowanie, którą praktykuje większość hosteli w Australii. Wystarczy wysłać maila do wybranego hostelu i zadeklarować chęć pozostania w hostelu na min. 4 tygodnie. Nasze doświadczenia z wolontariatem opisywaliśmy w postach z Nowej Zelandii i Malezji. Sprawdźcie też couchsurfing.

DRUGI ROK 

Jeśli wciąż spełniacie warunek dotyczący wieku czyli nie ukończyliście 31 lat to możecie aplikować o przedłużenie wizy o kolejny rok. Aby móc aplikować o wydłużenie wizy musicie najpierw przepracować 88 dni na farmie lub w hospitality m.in. na terenie stanu Northern Territory lub w tzw. "remote areas" czyli odległych terenach Australii. Pełną listę zawodów oraz regionów, które kwalifikują się do przedłużenia wizy znajdziecie tutaj.

Jeśli zastosujecie się do naszych wskazówek to jesteśmy pewni, że już wkrótce przytulicie wizę do Australii. Powodzenia! :-)

Raymond Island, Wiktoria