Jak przytulić wizę Work and Holiday do Australii 2019/2020
Wizę Work and Holiday do Australii dotaliśmy z rozdania w 2017 roku. Przygotowania do aplikacji zaczęliśmy już kilka miesięcy wcześniej. Rząd Australii wymaga od aplikantów z Polski załączenia obszernej dokumentacji, w tym aktualnego certyfikatu językowego. Gdy wysyłaliśmy drżącymi rękami nasze aplikacje do Berlina, limit przyznawanych wiz wynosił tylko 200. Obecnie dla Polaków dostępnych jest 1500 wiz, a pula odświeżana jest 1 lipca każdego roku. 

5 najważniejszych faktów na temat wizy Work and Holiday:

1. O wizę Work and Holiday do Australii mogą ubiegać się obywatele Polski, którzy w momencie składania aplikacji nie ukończyli 31 lat.

2. Aplikanci muszą posiadać wyższe wykształcenie lub ukończone 2 lata studiów licencjackich.

3. Wiza W&H to wiza pracownicza przyznawana na okres 1 roku. Wizę można wykorzystać w ciągu roku od jej przyznania i jest ważna rok od przekroczenia granicy Australii.

4. Dzięki tego rodzaju wizie można legalnie pracować na terenie Australii. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie można pracować w jednym miejscu dłużej niż 6 miesięcy.

5.  Od 17 listopada 2018 aplikacje składa się online, a nie tak jak wcześniej listownie. Link do aplikacji online tutaj.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

1. List polecający z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdzający możliwość podjęcia przez Was pracy na terenie Australii. ZMIANY! Składanie wniosków o zaświadczenie z Ministerstwa od roku 2018 możliwe jest wyłącznie online pod tym linkiemhttps://pzipaustralia.mpips.gov.pl. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub poprosić o jego wysłanie pocztą.

2. Potwierdzenie znajomości języka angielskiego, czyli np. skan certyfikatu językowego, najpopularniejsze to TOEFL i IELTS, który zdaliście w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Pamietajcie, że na wyniki czeka się do kilku tygodni. Nie czekajcie ze zdawaniem testu do ostatniej chwili! W niektórych przypadkach możliwe jest potwierdzenie znajomości języka jeśli uczęszczaliście do szkoły, w której wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Więcej na ten temat tutaj.

3. Skan wyciągu bankowego, potwierdzający posiadanie funduszy wystarczających na pobyt w Australii 5000 AUD oraz funduszy wystarczających na zakup biletu lub bilet na wylot z Australii. Wyciąg wystarczy pobrać w języku angielskim z portalu bankowego. Nie ma potrzeby tłumaczenia tego dokumentu.

4. Skan paszportu - wystarczy wyłącznie strona ze zdjęciem. Paszport musi być ważny przez 90 dni po planowanym okresie pobytu w Australii.

5. Skan dowodu osobistego lub aktu urodzenia.

6. Skan dyplomu ukończenia studiów z tłumaczeniem przysięgłym / odpisu dyplomu po angielsku / zaświadczenie o ukończeniu 2 lat studiów licencjackich w języku angielskim.

7*. W przypadku, gdy na którymś z dokumentów widnieje Wasze stare nazwisko (np. nazwisko panieńskie) - przetłumaczony dokument potwierdzający zmianę nazwiska, np. akt ślubu.

8*. W niektórych przypadkach możecie zostać dodatkowo poproszeni o zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.

WAŻNE: 

1. Wszystkie dokumenty, które są w języku polskim, muszą zostać przetłumaczone na język angielski (w przypadku wyciągu z konta, wystarczy wygenerowanie go w języku angielskim).

2. Wszystkie załączniki muszą być sfotografowane lub zeskanowane w kolorze.

3. Opłata za aplikację wynosi 485 AUD i pobierana jest w trakcie składania wniosku online. Zapłacić możecie m.in. przy wykorzystaniu karty kredytowej czy PayPala. Więcej informacji tutaj.

TERMIN SKŁADANIA APLIKACJI

Jeśli zeszłoroczna pula wiz została wyczerpana, to aplikacje będzie można składać po pojawieniu się nowej puli w systemie, co nastąpi 1 lipca 2019 roku. Dostępność wiz z danej puli sprawdzić możecie tutaj.


NIEZNOŚNE CZEKANIE

Okres oczekiwania na wizę może być bardzo różny, w naszym przypadku było to tylko 3 dni (Aga) i 7 dni (Tomek). Czekanie warto umilić sobie zaglądając na facebookową grupę zreszającą inne osoby starające się o wizę Work and Holiday. Członkowie grupy na bieżąco informują się na temat postępu w ich procesie wizowym,  doradzają i wspierają się w trudnych chwilach. Po przyjeździe do Australii warto tam również zaglądać po porady dotyczące szukania pracy lub mieszkania.  

SZUKANIE PRACY

Szukanie pracy w Australii nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać. Najtrudniejsze jest chyba znalezienie pierwszego płatnego zajęcia. Standardowym pytaniem, które słyszeliśmy od pracodawców było pytanie o doświadczenie zawodowe w Australii. Dodatkowo, warto pamiętać, że Australia jest krajem obleganym przez backpacker'ów z całego świata. Aplikując na lepiej płatne stanowiska możecie spotkać się z dużą konkurencją. Pracę, którą najłatwiej zdobyć na wizie Work and Holiday jest praca na farmie. O swoich doświadczeniach z pracą na farmie pisaliśmy tutaj.

PRZYDATNE LINKI 

Jeśli nie możecie chwilowo znaleźć pracy to warto rozejrzeć się za wolontariatem. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o nocleg i wyżywienie. W zamian oferujecie pomoc w wyznaczonych przez hosta zadaniach. Ofert szukajcie na stronach: Workaway i Helpx. Kolejną opcją jest możliwość pracy w zamian za zakwaterowanie, którą praktykuje większość hosteli w Australii. Wystarczy wysłać maila do wybranego hostelu i zadeklarować chęć pozostania w hostelu na min. 4 tygodnie. Nasze doświadczenia z wolontariatem opisywaliśmy w postach z Nowej Zelandii i Malezji. Sprawdźcie też couchsurfing.

DRUGI ROK 

Jeśli wciąż spełniacie warunek dotyczący wieku, czyli nie ukończyliście 31 lat to możecie aplikować o przedłużenie wizy o kolejny rok. Aby móc aplikować o wydłużenie wizy musicie najpierw przepracować 3 miesiące (przeliczane na 88 dni pracy na pełen etat) na farmie, w przemyśle leśnym i rybnym lub w sektorze turystycznym m.in. w Północnym Terytorium oraz na terenach położonych na północ od Zwrotnika Koziorożca w Queensland i Australii Zachodniej lub w tzw. "remote areas" czyli odległych terenach pozostałych stanów Australii. Pamiętajcie, że nie musicie przez cały ten czas pracować u jednego pracodawcy.

Pełną listę zawodów oraz regionów, które kwalifikują się do przedłużenia wizy znajdziecie tutaj. Koszt aplikacji to 485 AUD.


TRZECI ROK

Jeśli podczas swojego drugiego roku przepracowaliście conajmniej 6 miesięcy (179 dni), w którychś z wymienionych powyżej regionów i branż macie możliwość ubiegania się o przedłużenie wizy o kolejny rok. Koszt aplikacji jest taki sam, czyli wynosi 485 AUD.

Warto pamiętać, że o przedłużenie wizy można aplikować także będąc poza Australią. Podobnie, jak w przypadku pierwszej wizy na przylot do Australii macie rok od momentu wydania decyzji i jest ona ważna przez rok od momentu przekroczenia granicy.

Jeśli zastosujecie się do naszych wskazówek to jesteśmy pewni, że już wkrótce przytulicie wizę do Australii. Powodzenia! :-)

Raymond Island, Wiktoria