Wiktoria to jeden ze stanów Australii położony w południowo - wschodniej części kontynentu. Jest najmniejszym i jednocześnie drugim najgęściej zaludnionym stanem. Największym miastem Wiktorii jest Melbourne, liczące prawie 5 mln mieszkańców. Wiktoria na tle innych stanów wyróżnia się chłodniejszą i bardziej deszczową pogodą.


PRACA

Po 2 miesiącach podróżowania po wschodnim wybrzeżu i sylwestrze spędzonym w Sydney, przyszedł dla nas moment na chwilową zmianę trybu życia oraz zgromadzenie oszczędności na dalsze podróże. Praca, którą najłatwiej dostać na wizie Work and Holiday to praca na farmie. Idąc tym tropem zaaplikowaliśmy na najczęśćiej pojawiające się w ogłoszeniach stanowiska tj. farm hand, farm staff, shed staff oraz fruit picker. Po kilku dniach otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź i byliśmy już w drodze do Maffry, miasteczka położonego ok 200 km na wschód od Melbourne.
Nasza nowe zajęcie okazało się być pracą w chłodni, u lokalnego producenta liści szpinaku. T-shirty, japonki i słomkowe kapelusze zamieniliśmy na białe fartuchy, kalosze i foliowe czepki. Do naszych obowiązków należało pakowanie mieszanek sałat w zbiorcze kartony, ładowanie kartonów na palety oraz sprzątanie hali produkcyjnej. Zaletą pracy w chłodni w porównaniu z innymi zajęciami na farmie jest to, że jest niezależna od pogody. Stała liczba godzin będzie szczególnie ważna dla tych z Was, którzy starają się o przedłużenie wizy.

MAFFRA

Maffra to niewielkie miasteczko, którego populacja liczy 4000 mieszkańców. W centrum miasta znajduje się kilka kawiarni, restauracji, pub oraz dwa supermarkety. Zadziwia za to liczba salonów fryzjerskich oraz miejsc do spania. W czasie sezonu przyjeżdża tutaj mnóstwo backpackerów, chcących przepracować swoje 88 dni na farmie.

Źródło:www.visitmelbourne.com

OKOLICE 

Maffra to doskonałe miejsce wypadowe do kilku parków narodowych, wysp, pięknych plaż i jezior. Jednodniowy wypad do Melbourne jest również możliwy, jednak musicie pamiętać, że to conajmniej 2 godziny jazdy w jedną stronę.  

Wycieczki do 50 km:

1. Lake Glenmaggie - popularne miejsce przyciągająca entuzjastów żeglowania i wędkarzy.
2. Blue pools swimming hole - naturalness kąpielisko, otoczone skałami i zielenią. 
3. Golden beach - piękna plaża będąca częścią słynnej 90 Mile beach.

Golden beach
Do 100 km

1. Raymond island - jedno z najlepszych miejsc do podglądania koali na wolności.
2. Lakes Entrance - miejscowość turystyczna i port, to tutaj jeziora Gippsland łączą się z oceanem.
3. Tarra - Bulga National Park - park narodowy z gigantycznymi eukaliptusami, pięknymi paprociami i bukami.

Raymond Island

Tarra - Bulga National Park

do 200 km:

1. Wilsons Promontory National Park - ulubiony park narodowy mieszkańców Wiktorii, zamieszkują go emu, kolczatki i wombaty. 
2. Phillip Island - bajeczna wyspa, słynąca z surowych krajobrazów oraz parady pingwinów.
3. Półwysep Mornington - ulubiony kierunek wakacyjny mieszkańców Melbourne, na plaży w miasteczku Mornington znajdują się znane z pocztówek, kolorowe domki. 
4. Melbourne - stolica kulturalna i kulinarna Australii, warto zajrzeć do dzielnicy St Kilda, gdzie znajduje się słynny lunapark i plaża, na którą po zmroku przychodzą pingwiny.
Luna Park, Melbourne
Plaża w Mornington
Phillip Island