Serwus! 

W dzisiejszym poście opowiem Wam o moich przygotowaniach do wyjazdu do Kanady. Wizę IEC do Kanady otrzymałam jeszcze przed rozpoczęciem pandemii COVD - 19. Z powodu pandemii granice Kanady zostały na jakiś czas zamknięte. W 2021 przeprowadziliśmy się do Brukseli, a ja myśl o wyjeździe na jakiś czas porzuciłam. Gdy pod koniec zeszłego roku dostałam maila o ostatecznym przedłużeniu wizy do grudnia 2022 , na nowo zaczęłam się zastanawiać nad wyjazdem. Sprawy nie ułatwiał fakt, że w mojej obecnej pracy nie udzielono mi bezpłatnego urlopu. Postanowiłam więc postawić na jedną kartę i odejść z pracy. Zabukowałam bilet na 29 listopada do Montréalu i rozpoczęłam ekspresowe przygotowania. 

Sprawy do załatwienia przed wylotem

Najważniejszą rzeczą do załatwienia jest zakup ubezpieczenia zdrowotnego na okres pobytu (ja wybrałam Allianz). Koniecznie pamiętajcie, żeby wydrukować Waszą polisę, ponieważ może ona zostać sprawdzona na lotnisku. Warto też zawczasu zarezerwować sobie kilka pierwszych noclegów w mieście, do którego przylatujecie. Przed przyjazdem możecie też zacząć szukać pracy. Do szukania pracy najlepsze będą grupy na fb, indeed, czy linkedin.

Co warto zabrać ze sobą do Kanady? 

Jeśli wybieracie się do Kanady na cały rok to warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania: puchową kurtkę, ciepłe rękawiczki i bieliznę merino. To wszystko kupicie również na miejscu. 

Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą na lotniku?

1. Paszport

2. POE - jeśli tak jak ja otrzymaliście przedłużenie listu to warto zabrać ze sobą ten oryginalny + przedłużenie

3. Ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w Kanadzie

4. Wyciąg z banku potwierdzający saldo konta min 2500 CAD (nie starszy niż tydzień)

5. Kopie dokumentów, które załączaliście do aplikacji

UPDATE: Na lotnisku po przylocie sprawdzono mi jedynie POE. Na Work Permit i pieczątkę w paszporcie czekałam ok. 2 h. 


Mam nadzieję, że post był dla Was przydatny. W razie pytań proszę o komentarz! :)

Ściskam,

Aga