Serwus! Dzisiaj parę słów o tym jak działa służba zdrowia w Belgii. Na początek ważna informacja - służba zdrowia w Belgii nie jest tak jak w Polsce bezpłatna. Kiedy już zarejestrujecie się w komunie to kolejnym krokiem jest wybranie ubezpieczenia zdrowotnego, które umożliwi Wam korzystanie z tutejszej służby zdrowia.Mutuelle - co to?

Mutelle to towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenie zdrowotne w Belgii. Posiadanie tego ubezpieczenia jest obowiązkowe dla każdego mieszkańca Belgii. Mutuelle pokrywa większość kosztów związanych z leczenim takich jak wizyty u specjalistów, pobyt w szpitalu, prowadzenie ciąży, czy poród. Ubezpieczyciel nie zwraca 100 % kosztów leczenia, jest to do 75%. Koszty leczenia pokrywane są przez nas, a my dostajemy ich zwrot od ubezpieczyciela na wskazane konto bankowe. 

Którego ubezpieczyciela wybrać?

Warto przejrzeć strony internetowych ubezpieczycieli i porównać ich oferty. Każdy z ubezpieczycieli oferuje innej wielkości zwrot za skorzystanie z usług medycznych - wizyt u lekarzy specjalistów, badań, czy rehabilitacji. Zastanówcie się na jakich usługach najbardziej Wam zależy i pod tym kątem wybierzcie ubezpieczyciela. My akurat jesteśmy ubezpieczeni w PartenaMut - jednej z większych firm ubezpieczeniowych w Belgii. 

Jaki jest koszt ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia to od ok. 10 euro miesięcznie. Ważne! Standardowe ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia dentystycznego. Ubezpieczenia dentystyczne są dodatkowo płatne, ale często oferowane też w pakiecie przez pracodawców.  

Mamy nadzieję, że post był dla Was przydatny. W razie pytań prosimy o komentarz! :)

Pozdrawiamy, 
Aga i Tomek:)