Serwus! 

Dziś opowiemy Wam o tym, jak wygląda szukanie mieszkania w Brukseli. Czy znalezienie mieszkania do wynajęcia w stolicy Belgii jest dziecinnie proste? Ile kosztuje miesięczny wynajem mieszkania w mieście, które jest siedzibą Parlamentu Europejskiego? Aby uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania przeczytajcie cały post! 


Mieszkanie służbowe

Pierwsze 6 tygodni mieszkaliśmy w służbowym apartamencie, który został załatwiony i opłacony przez firmę. Mieszkanie znajdowało się w oddalonym o 10 km od centrum Brukseli Diegem. Bardzo doceniamy tą możliwość, bo odjęła nam ona dodatkowy stres związany z przeprowadzką. 

Szukanie mieszkania w Brukseli

Mieszkania szukaliśmy przy pomocy stron internetowych. Strony z których korzystaliśmy to: 

1. Immoweb - https://www.immoweb.be

2. Immovlan - https://immo.vlan.be

3. Zimmo - https://www.zimmo.be

4. Grupy na fb

Znalezienie mieszkania w taki krótkim czasie (4 tygodnie) nie było łatwym zadaniem. W związku z tym poprosiliśmy o przedłużenie możliwości zatrzymania się w mieszkaniu służbowym. Te dwa tygodnie uratowały nam skórę. 

Ceny mieszkań w Brukseli (marzec 2021)

Przeciętny koszt wynajęcia dwupokojowego mieszkania w Brukseli to mniej więcej 800 - 1000 euro miesięcznie + rachunki. 

Formalności związane z wynajmem

1. Oferta

Jeśli po wizycie w mieszkaniu jesteśmy nim zainteresowani to składamy wynajmującemu ofertę. Oprócz swoich danych i podania okresu, na który chcielibyśmy wynająć mieszkanie, załączamy dokument potwierdzający kwotę naszych miesięcznych zarobków. Następnie czekamy, czy wynajmujący zaakceptuje naszą ofertę. 

2. Umowa

Kolejną formalnością jest podpisanie umowy. Podpisanie umowy w języku, którego się nie zna (francuski) to dość stresująca sprawa. W związku z tym warto jest poprosić o dodatkowy dzień, aby sobie na spokojnie tą umowę przetłumaczyć (jeśli tak jak my nie znacie francuskiego). 

2. Założenie konta w banku, na którym będzie trzymana kaucja 

Standardowa wysokość kaucji to równowartość 2 czynszów. Konto jest zakładane na najemcę. Żadna ze stron nie ma dostępu do konta, pieniądze są zamrożone. Najemca otrzymuje dostęp do kaucji po rozwiązaniu umowy i ewentualnym odliczeniu kosztów związanych z naprawą szkód.  

3. Wizyta rzeczoznawcy

Zanim wprowadzimy się do mieszkania odwiedzi nas rzeczoznawca. Dokładnie obfotografuje stan mieszkania. Za tą przyjemność trzeba zapłacić 200 euro (drugą połowę kwoty płaci wynajmujący).

O czym jeszcze warto wiedzieć wynajmując mieszkanie w Brukseli?

1. Mieszkanie w Belgii można wynająć na krótki okres (1 rok) lub długoterminowo 3/6/9 lat. Większość wynajmujących preferuje tą drugą opcję. Wypowiedzenie można złożyć dopiero po 6 miesiącach. Warto o tym pamiętać, bo inaczej stracimy kaucję. 

2. Mieszkania w Belgii są w większości nieumeblowane. Trzeba przygotować się na koszty związane z jego umeblowaniem. 

3. Na najemcę jest nałożonych sporo obowiązków. Musi on m.in. dbać o porządek na klatce (jeśli mieszka w bloku lub w kamienicy i o ile w czynszu nie ujęto kosztów sprzątania). Jeśli do mieszkania przynależy ogród, to w umowie będzie również zapis nakazujący regularne koszenie trawy. 

4. Przeczytajcie dokładnie warunki związane ze złożeniem oferty. W wielu przypadkach najemca jest zobowiązany do poniesienia dodatkowych kosztów, jeśli po złożeniu oferty się wycofa. 

Mamy nadzieję, że post będzie przydatny tym z Was, którzy planują przeprowadzkę do Brukseli. W razie dodatkowych pytań zostawcie komentarz. 

Pozdrawiamy, 
Aga i Tomek:)