Uluru to miejsce do którego zmierzaliśmy od początku naszej australijskiej przygody. Czerwona skała spoglądała na nas od czasu do czasu z wyblakłej już okładki przewodnika Lonely Planet. Okazja do podróży w to magiczne miejsce pojawiła się w lipcu, wtedy też pogoda na Outbacku jest bardziej przyjazna. Aby tu dotrzeć trzeba przemierzyć tysiące kilometrów, ale każda chwila spędzona tutaj jest na wagę złota. O naszym road tripie z Adelajdy na Outback pisaliśmy w tym pościeO PARKU

Park Narodowy Uluru - Kata Tjuta znajduje się na obszarze Północnego Terytorium Australii. Park ten jest domem dla największych skarbów Australii - skały Uluru, będącej ikoną Australii oraz Kata Tjuty - położonej nieopodal charakterystycznej grupy monolitów. Na terenie parku znajduje się kilka tras wędrownych oraz Cultural Center, w którym warto złożyć wizytę na samym początku wycieczki. Wizyta w centrum pozwoli na zapoznanie się z kulturą ludu Anangu oraz środowiskiem naturalnym parku. Wstęp do parku jest płatny, 3 dniowy bilet kosztuje 25 AUD od osoby. Jeśli planujecie spędzić tu więcej niż 3 dni, warto zastanowić się nad wykupieniem rocznego biletu za 32,50 AUD. Na terenie parku obowiązuje całkowity zakaz kempingu.

ULURU

Uluru, znana również pod nazwą Ayers Rock to olbrzymia formacja skalna utworzona z piaskowca,  znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar wokół formacji zajmują strumienie, zbiorniki wodne, jaskinie oraz starożytne malowidła. Formacja oprócz bycia naturalnym fenomenem jest przede wszystkim świętym miejscem Aborygenów. Dlatego bardzo ważne jest uszanowanie postulatów wypisanych na licznych tablicach informacyjnych wokół Uluru. Turystów prosi się o zaniechanie wspinaczki i nie robienie zdjeć w miejscach szczególnie ważnych dla ludu Anangu. Mimo to, codziennie wielu odwiedzających decyduje się na zignorowanie tych próśb.Warto wiedzieć, że wspinaczka na górę, choć na pierwszy rzut oka wydaję się łatwa, jest wymagająca fizycznie. Podczas próby wejścia na Uluru zginęło już ponad 35 osób, a wielu zostało rannych.DOSTĘPNE TRASY I PUNKTY WIDOKOWE:

1. Uluru Base Walk, długość trasy: 10,6 km, czas trwania wędrówki: 3 - 5 godzin
2. Mala Walk, długość trasy: 2 km, czas trwania wędrówki: 1,5 godziny
3. Kuniya Walk, długość trasy: 1 km, czas trwania wędrówki: 30 - 45 minut
4. Dune Walk, długość trasy: 500 m, czas trwania wędrówki: 45 minut


 KATA TJUTA

Kata Tjuta, w języku Aborygenów oznaczająca wiele głów, to grupa 30 monolitów wystających nad poziom pustyni. Zbudowana z prekambryjskich, bardzo zwietrzałych skał formacja urzeka równie mocno jak słynne Uluru. Miejsce to tak jak Uluru, uznawane jest przez lud Anangu za święte. W przeszłości odbywały się tu  liczne ceremonie, m.in. dokonywano tu publicznego wykonania kar.  Na terenie Kata Tjuta dostępna jest rewelacyjna piesza wędrówka (Valley of the Winds), której trasa prowadzi między monolitami. 

DOSTĘPNE TRASY I PUNKTY WIDOKOWE:

1. Walpa Gorge Walk, długość trasy: 2,6 km, czas trwania wędrówki: 1 godzina
2. Valley of the Winds Walk, długość trasy: 7,4 km, czas trwania wędrówki: 2- 5 godzin
3. Kata Tjuta Dune Viewing - z tej platformy można zrobicie zjawiskowe zdjęcia o wschodzie i zachodzie słońca
4. Kata Tjuta Sunset Viewing - idealne miejsce do oglądania Katy Tjuty w promieniach zachodzącego słońca