Podróż na Outback jest marzeniem większości backpackerów przyjeżdżających do Australii. Jest to niezapomniana przygoda, która z racji liczby kilometrów do przejechania jest również kosztowna. Jednym z najtańszych sposobów dotarcia na outback jest skorzystanie z relokacji samochodów. Wystarczy znaleźć pasujacą nam ofertę relokacji i zarezerwować samochód na wybranej trasie. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dokupienia dodatkowych dni na podróż po preferencyjnej cenie, a część ofert zawiera również "kieszonkowe" na benzynę. Więcej o relokacji pisaliśmy w tym poście

TRASA ADELAJDA - ALICE SPRINGS

Dzień 1

Odcinek Adelajda - Ranges View Rest Area

Po pokonaniu pierwszych kilkuset kilometrów znaleźliśmy się w zupełnie innej Australii, niż tej którą znaliśmy do tej pory. Niewielki ruch na drogach, czerwony piasek i surowa roślinność ukazały nam nowe, pustynne oblicze Australii. Tego dnia pokonaliśmy 373 km, a pierwszym postojem na trasie był darmowy kemping Ranges View Rest Area.

Pierwsze chwile na Outbacku

 

Dzień 2

Odcinek Ranges View Rest Area - Desert Oaks Rest Area 

Przyzwyczailiśmy się już do marsowego klimatu  i do tego, że co chwilę gubimy zasięg. Po drodze mijamy liczne roadhouse'y czyli przydrożne tawerny rodem z amerykańskich westernów. Ku naszemu zaskoczeniu w niektórych z nich serwują flat white. Po pokonaniu nieco ponad 1000 km zatrzymaliśmy się na Desert Oaks Rest Area, kolejnym darmowym miejscu noclegowym.


Dzień 3 

Odcinek Desert Oaks Rest Area - Yulara 

Trzeciego dnia, przed południem dojechaliśmy do miejscowości Yulara, naszej bazy wypadowej, z której wyruszaliśmy na dalsze wycieczki po "red center". Tego dnia dotarliśmy też na Uluru, świętą skałę Aborygenów. Zmierzaliśmy do tego miejsca od początku naszej australijskiej przygody. Uluru znajduje się zaledwie 25 km od Yulary. Tego dnia przemierzyliśmy łączną odległość 241 km.

Uluru

Dzień 4 i 5

Wycieczki do Parków Narodowych

Kolejne dwa dni spędziliśmy w Parku Narodowym Kata Tjuta (53 km od Yulary) oraz Kings Canyon, znajdującym się na terenie Parku Narodowego Watarrka. Łączny dystans, który pokonaliśmy w ciągu tych dni to 712 km.

Kings Canyon

Dzień 6

Odcinek Yulara - Alice Springs 

Ostatni odcinek do pokonania przed oddaniem samochodu wynosił 447 km. Przystanek w Alice Springs był momentem na odpoczynek i regeneracje przed kolejną relokacją. Następnego dnia mieliśmy kontynuować naszą podróż za kierownicą olbrzymiego campera, ale o tym opowiemy już w kolejnym poście.

Kata Tjuta

       


PODSUMOWANIE

Odległość 3000 km pokonaliśmy w 6 dni zgodnie z umową relokacyjną, w związku z tym nie musieliśmy uiszczać dodatkowej opłaty za oddanie samochodu w późniejszym terminie. Z samochodu mogliśmy korzystać podróżując do Uluru, Parku Narodowego Kata Tjuta oraz Kings Canyon.  Dla porównania koszt wynajęcia samochodu w okolicach największych atrakcji Australii to koszt ok 200 - 300 dolarów dziennie. Za benzynę zapłaciliśmy 350 dolarów. Warto rozważyć zawczasu kwestię noclegów. Po drodze do Uluru znajdziecie mnóstwo darmowych kempingów, które można znaleźć w aplikacjach: Campermate oraz WikiCamps. Miejsca te są również oznaczone na drodze jako Rest Area. Pamiętajcie, aby przed rozpoczęciem trasy ściagnąć mapy offline bo na outbacku bardzo często traci się zasięg.