czwartek, 2 lutego 2017

Jak zdobyć wizę Working Holiday do Nowej Zelandii?

Cześć!

W dzisiejszym poście powiemy Wam jak zdobyć wizę Working Holiday do Nowej Zelandii! :)  
To właśnie my w 2014 byliśmy jednymi ze 100 szczęśliwców którym udało się ją dostać. Bez dwóch zdań była to najlepsza decyzja w naszym życiu! :-) Temat bardzo na czasie, bo kolejne okienko wizowe otwiera się już 17 lutego tego roku!

5 najważniejszych faktów na temat wizy Working Holiday:

1. O wizę Working Holiday do Nowej Zelandii mogą się starać obywatele polski, którzy nie ukończyli 30 lat.
2.  Co roku wiza jest przyznawana 100 osobom w myśl zasadzie "kto pierwszy ten lepszy."  
3. Okienko wizowe otwiera się tylko raz w roku, 17 lutego  o godzinie 10:00 (czasu NZ). W 2014 roku cała pula rozeszła w ciągu pierwszych 15 minut. 
4. Wiza Working Holiday to wiza pracownicza przyznawana na okres 1 roku. Wizę można wykorzystać w ciągu roku od jej przyznania i jest ważna rok od przekroczenia granicy Nowej Zelandii. 
5. Dzięki tego rodzaju wizie można legalnie pracować na terenie NZ. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie można pracować w jednym miejscu pracy dłużej niż 3 miesiące.

Do aplikacji o wizę przygotowywaliśmy się kilka dni. Po zarejestrowaniu konta na stronie Immigration New Zealand, najważniejszą kwestią było znalezienie formularza, który pare dni później będziemy wypełniać na czas. Szczęśliwie, na jednym z podróżniczych blogów znaleźliśmy zrzuty ekranów z pytaniami, dzięki którym zyskaliśmy sporą przewagę w trakcie aplikowania o wizę :-). Przeżyliśmy jednak chwilę grozy, gdy przy samym końcu zawiesił mi się formularz, a następnie nie chciała przejść moja płatność. Tomkowi udało się przesłać formularz kilka minut wcześniej i po kilku godzinach otrzymał potwierdzenie. Na moje potwierdzenie czekaliśmy aż kilkanaście godzin.


Wracajac do  formularz to składa się on z 5  części:
1.  Personal details, gdzie wpisujemy dane z paszportu i dowodu osobistego
2. Occupation details, w której wybieramy branżę i zawód, który chcemy wykonywać w Nowej Zelandii
3. Health, gdzie potwierdzamy swój stan zdrowia (choroby, ciąża etc)
4. Character, w której zatwierdzamy informacje o niekaralności
5.Working Holiday Specific, tu wpisujemy informacje na temat poprzednich podróży i wcześniejszych wiz oraz potwierdzamy, że mamy wystarczającą ilość środków pieniężnych, która pozwoli nam na powrót do domu (nie martwcie się nikt nie będzie tego sprawdzał)

Końcowym etapem aplikacji jest płatność w wysokości 165 dolarów nowozelandzkich (ok 500 zł). Upewnijcie się, że macie na koncie odpowiednią ilość środków! Dopiero gdy płatność zostanie zaakceptowana oznacza to, że udało Wam się załapać do szczęśliwej setki.

Więcej informacji na temat kryteriów aplikowania o wizę oraz samego procesu składania aplikacji znajdziecie pod tym linkiem: https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/criteria/poland-working-holiday-visa

Pliki pdf z poszczególnymi sekcjami formularza znajdziecie na blogu 4ever Moments: http://4evermoments.com/2015/01/13/wiza-working-holiday/

To jeszcze nie koniec - po otrzymaniu potwierdzenia na maila należy przesłać prześwietlenie klatki piersiowej. Jest to dla nas obowiązkowe, ponieważ jak się okazuję Polska znajduje się w gronie krajów z wysokim ryzykiem zachorowalności na gruźlicę.  My wysyłaliśmy je przesyłką kurierską do Nowej Zelandii, ale obecnie można to zrobić elektronicznie poprzez system eMedical. Badanie można przeprowadzić tylko w 3 placówkach w Polsce. Dwie znajdują się w Warszawie, a jedna w Krakowie. Śpieszcie się, ponieważ na dosłanie dokumentów jest tylko 15 dni.


Szukanie pracy 

Jeśli wybieracie się do Nowej Zelandii latem to szukajcie pracy w winnicach i na plantacjach owoców i warzyw. Jeśli na miejscu planujecie być zimą, sprawdźcie oferty pracy w kurortach narciarskich, kawiarniach i restauracjach. Pracy najlepiej jest szukać będąc już na miejscu. Z naszego doświadczenia wynika, że opłaca się pierwszy tydzień lub dwa 'przezimować' na wolontariacie. W zamian za kilka lub kilkanaście godzin pracy w tygodniu dostaniecie nocleg, a w najlepszym wypadku również wyżywienie. O naszym wolontariacie w Auckland pisaliśmy tutaj.
Warto wspomnieć, że ceny noclegów w hostelach w Nowej Zelandii są wysokie. Ceny za łóżko zaczynają się od 30 $ za noc. Podobnie jest z żywnością, dlatego warto samemu przygotowywać posiłki. Więcej o cenach w Nowej Zelandii pisaliśmy w tym poście .
  

Przydatne linki: 

Oferty wolontariatów w Nowej Zelandii znajdziecie na stronach:
WWOOF New Zealand: http://www.wwoof.co.nz  

Powodzenia!
Trzymamy za Was kciuki! :-)Pozdrawiamy,
Agnieszka i Tomek :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz