Serwus! 

W gorący, lipcowy weekend wybraliśmy się do Liege - miasta oddalonego od Brukseli o niecałe 100 km. Przy okazji postanowiliśmy odwiedzić znajdujące się w okolicy miasteczko Limbourg. Poniżej znajdziecie nasze sugestie odnośnie tego, co warto zobaczyć będąc w Liege i okolicach. 

Liege

Liege to miasto znajdujące się we wschodniej części Belgii, blisko granicy z Holandią i Niemcami. Wśród najważniejszych zabytków Liege znajdują się: XVI - wieczny pałac biskupa Liege, liczne kościoły m.in: Collégiale Saint-Barthélemy, czy Cathédrale Saint-Paul de Liège, cytadela oraz budynek opery narodowej Opéra Royal. Jeśli jesteście fanami designu to polecamy również odwiedziny na nowoczesnym dworcu kolejowym Liège-Guillemins, zaprojektowanym przez Santiago Calatrava. Będąc w Liege nie zapomnijcie skosztować tutejszych gofrów, które znacznie różnią się od tych brukselskich. Gofry w stolicy Belgii są prostokątne, a te z Liege mają nieregularny kształt i dodatkową są obtaczane w cukrze (zdjęcie poniżej).


Okolice Liege

W okolicy Liege znajdują się trzy warte uwagi miasteczka:

1. Blegny Mine - to jedna z czterech kopalni węgla w Europie z dostępnymi dla zwiedzających, podziemnymi galeriami. Do galerii dostaniemy się przez oryginalny szyb. Więcej informacji na temat kopalni znajdziecie tutaj: https://www.blegnymine.be

2. Val Dieu - ta destynacja spodoba się szczególnie fanom piwa. W miasteczku znajduje się klasztor Cystersów, w którym od lat waży się piwo. Więcej informacji na temat klasztoru Val Dieu znajdziecie tutaj: https://www.abbaye-du-val-dieu.be

3. Limbourg - historyczne miasteczko ze średniowieczną zabudową, niskie urocze domki zdobią centrum tego urokliwego miasteczka. W jednym z nich znajduje się urocza kafejka, w której warto zatrzymać się na nieśpieszną, popołudniową kawę lub lunch. 

Mamy nadzieję, że post był dla Was przydatny. W razie pytań prosimy o komentarz! :)

Ściskamy,
Aga i Tomek