Serwus! W zeszłym tygodniu wybraliśmy się na krótki, 3 dniowy wypad do Wiednia. Tym razem zdecydowaliśmy się na podróż samolotem. Bilety na trasie Bruksela - Wiedeń i z powrotem upolowaliśmy za jedyne 50 euro dla dwóch osób. Poniżej znajdziecie naszą relację z tego bardzo intensywnego pod względem zwiedzania wyjazdu :). 

DOJAZD Z LOTNISKA

Z lotniska do centrum Wiednia można dojechać na kilka różnych sposobów. My wybraliśmy ten najbardziej ekonomiczny i zamiast ubera, czy szybkiego pociągu wybraliśmy standardowy pociąg. Bilety kupicie w automacie na stacji. 

Cena biletu: 4,30 euro

ZAKWATEROWANIE

Tydzień przed wyjazdem zaczęliśmy szukać noclegu. Przeglądaliśmy oferty hosteli i hoteli, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na airbnb. Zależało nam na mieszkaniu jak najbliżej centrum.  Jeśli macie w planach wypad do Wiednia to polecamy Wam to miejsce: Central Studio with Terrace & Self-Check-In

ZWIEDZANIE

1. Kunsthistoriche museum 

Kunsthistoriche muzeum to największe muzeum sztuki w Austrii i jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Budynek muzeum to prawdziwe dzieło sztuki. Wewnątrz go zdobią liczne rzeźby i zdobienia.  Na 3 piętrach muzeum znajdują się liczne wystawy oraz galeria malarzy. Wśród wielkich nazwisk mistrzów, których obrazy można oglądać w muzeum, znajdziecie m.in Rubensa, Rembrandta, Bruegla, Eycka, czy Caravaggio.  

Cena biletu: 18 euro + 4 euro wypożyczenie audioprzewodnik

2.  Pałac Belvedere 

Belweder składa się z dwóch budynków - dolnego i górnego. W górnym budynku znajduje się największa kolekcja dzieł Gustava Klimta, którą gorąco polecamy Wam obejrzeć.  Inni malarze, których obrazy można zobaczyć w Belwederze to m.in Egon Schiele i Oskar Kokoschka.

Cena biletu do jednego budynku: 18 euro 


3. Dom Mozarta

Dom Mozarta był kolejnym punktem na historycznej mapie Wiednia, którego nie mogliśmy ominąć podczas zwiedzania. To w tym domu Mozart skomponował swoje największe dzieła. Na 3 piętrach budynku znajdują się wystawy poświęcone różnym etapom życia Mozarta i jego osiągnięciom w dziedzinie muzyki. 

Cena biletu: 12 euro, w cenę jest wliczony darmowy audioprzewodnik

4. Katedra Stephansdom

Stephansdom najważniejsza religijna budowla w Wiedniu. Położona na Stephansplatz gotycka katedra została wybudowana w XII wieku. Budynek katedry robi ogromnie wrażenie, a uwagę przykuwają kolorowe dachówki. Do katedry można wejść za darmo, ale jeśli chcecie zobaczyć więcej i wejść na wieżę to musicie kupić wejściówkę.


JEDZENIE

Naschmarkt

Naschmarkt to najsłynniejszy wiedeński targ wypełniony knajpami z jedzeniem i pubami. Bez problemu znajdziecie tu klasyki austriackiej kuchni i nie tylko! Na placu znajdują się również liczne bary i winiarnie otwarte do późnych godzin. 

Ceny:piwo ok. 3 euro,  ogromny sznycel z frytkami: 17 euro 

Cafe Mozart 

Całe Mozart to elegancka kawiarnia, która pojawiła się na mapie Wiednia już 200 lat temu! Kawiarnia słynie ze znakomitych ciast i klasycznego wystroju. Wizyta we Wiedniu nie może się odbyć bez spróbowania tortu Sachera oraz Apfelstrudell czyli strucli z jabłkami. Polecamy wybrać wersję z sosem waniliowym.  

Cena za kawałek ciasta to ok. 5 euro
PAMIĄTKI

Z każdej podróży przywozimy magnesy. Tym razem oprócz magnesów kupiliśmy też mozart kugeln - czekoladowe kuleczki z marcepanowym nadzieniem. Mamy nadzieję, że post był dla Was przydatny. W razie pytań prosimy o komentarz! :)

Pozdrawiamy,
Aga i Tomek:)