Jak być eko w podróży? Musimy się przyznać, że tak jak większość znanych nam osób jeszcze kilka lat temu w ogóle o tym nie myśleliśmy. Oczy otworzyła nam dopiero podróż do Australii, gdzie ekologiczne produkty były dostępne na każdym kroku. Nasze codzienne wybory zostały poddane rewizji i... zmianie na bardziej przyjazne środowisku. Poniżej znajdziecie 10 wskazówek, które pomogą ograniczyć nasz szkodliwy wpływ na środowisko.

1. Kup wielorazowy kubek, w którym będziesz pić kawę, herbatę i inne napoje. Najfajniejsze kubki na rynku to wg nas australijskie: Frankie green, Keep cup i polski kubek Stojo.

2. Używaj wielorazowej słomki - metalowej lub z bambusa. którą wyczyścisz specjalnym czyścikiem. W krajach azjatyckich, gdzie temperatura potrafi być bardzo wysoka, trzeba wyjątkowo dbać o nawodnienie. Niestety, do każdego napoju na wynos dostaje się przynajmniej jeden worek i plastikową słomkę. Można jednak tego uniknąć tłumacząc sprzedawcy, że nie chcemy plastikowego worka i pokazując własną słomkę.


3. Ogranicz produkcję plastikowych odpadów używając wielorazowej butelki na wodę. Nasze ulubione to butelki marki Nalgene.

4. Woda w kraju w którym podróżujesz nie jest zdatna do picia? Użyj filtra. Lekki filtr do kupienia tutaj 


5. Plastikowe sztućce dodawane do każdego posiłku na wynos (a czasem nawet na miejscu!) to kolejny problem naszego świata. Zamień je na wielorazowe sztućce np. na sporka, najlepiej tego tytanowego (jest wygodniejszy i trwalszy).

6. Jedzenie na wynos bierz do wielorazowych pojemników na żywność. To chyba najładniejszy lunchbox jaki widzieliśmy lunchbox husky wykonany z łuski ryżowej.7. Na zakupy chodź z własną torbą.

8. Używaj mydła, dzięki temu ograniczysz zużycie plastikowych pojemników na żel, szampon, czy odżywkę. Mydło do włosów odżywka w kostce są dostępne u polskiej marki 4 Szpaki. Jeśli wyruszasz w dłuższą podróż warto też sprawić sobie mydło do prania.


9. Mydło przechowuj w metalowym pojemniku takim jak ten marki HydroPhil. Metalowe pojemniki na mydło są dużo trwalsze od tych plastikowych. Mydeliczka marki Hydrophil nie przecieka w plecaku - sprawdziliśmy :). 

10. Alternatywą dla często wymienianej, szkodliwej dla środowiska plastikowej szczoteczki do zębów będzie bambusowa.

Wszystkie wymienione powyżej akcesoria zajmują niewiele miejsca oraz niewiele ważą. O ile nie wybierzecie szklanego kubka lub butelki.