Większość backpackerów, którzy przyjeżdżają do Kambodży ma również w planach odwiedzenie położonego po sąsiedzku Wietnamu. Do Wietnamu można dotrzeć m.in. samolotem lub autobusem. Jak się pewnie domyślacie podróż autobusem jest dużo tańszą opcją, ale zajmuje aż kilkanaście godzin. Miejsca leżące w autobusie znacznie poprawiają komfort długiej podróży. Po przybyciu na granicę następuje długi postój, podczas którego strażnicy skrupulatnie sprawdzają paszporty przyjezdnych.

Ho Chi Minh City, Wietnam

POŁĄCZENIA AUTOBUSOWE Z KAMBODŻY DO WIETNAMU


Autobusy z Kambodży do Wietnamu odjeżdżają z dwóch miast: Siem Reap oraz Phnom Penh. Oba zatrzymują się w Ho Chi Minh City, położonym na południu Wietnamu. Autobusy na tych trasach kursują kilka razy dziennie, a najpopularniejsze są kursy nocne. Podróżowanie nocnym autobusem ma tą przewagę nad opcją dzienną, że pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które normalnie wydalibyście na nocleg.

GDZIE KUPIĆ BILET 

Jest kilka opcji. Jeśli chcecie mieć gwarancję miejsca i np. wolicie spać na dolnym łóżku (są wygodniejsze) to bilety kupcie w hostelu lub biurze podróży. W tym wypadku kupujecie bilety od pośrednika, który pobiera dodatkową opłatę za sprzedaż biletu. Jeśli nie chcecie płacić prowizji to duże firmy takie jak Mekong Express prowadzą sprzedaż biletów online. Bilety możecie również kupić bezpośrednio na dworcu, ale wtedy musicie się liczyć z tym, że może zabraknąć miejsca w autobusie i trzeba będzie poczekać kilka godzin na następny.

Wnętrze autobusu nocnego na trasie Siem Reap -  Ho Chi Minh City

CENA BILETU

Cena biletu waha się w zależności od trasy, rodzaju i klasy autobusu. Dodatkowym czynnikiem decydującym o cenie biletu jest miejsce jego zakupu. Bardzo często w cenie biletu zakupionego u pośrednika otrzymujemy transfer na dworzec autobusowy. Jest to szczególnie pomocne, jeśli podróżujecie z dużym bagażem. Na trasie Kambodża - Wietnam zapłaciliśmy 20 $ za osobę z transferem z hostelu.

WIZA DO WIETNAMU

Ważna informacja! W przeciwieństwie do kambodżańskiej wizy, wizy do Wietnamu nie można wyrobić na granicy. Warto pomyśleć o tym na kilka dni przed wyjazdem do Wietnamu, aby uniknąć nieprzyjemności na przejściu granciznym.  Miejsca, w których można załatwić wizę to:

  • Ambasada Wietnamu w Phnom Penh, 
  • Konsulat w Battambang,
  • Konsulat w Sihanoukville.

Jeśli nie przebywacie aktualnie w żadnym z tych miast to wizę wyrobicie również w biurze turystycznym lub hostelu. Jeśli jesteście właśnie w Siem Reap to polecamy skorzystać z usług biura turystycznego Sopheak Na Tour and Travel. Koszt wietnamskiej wizy na okres jednego miesiąca to ok. 40 $.  

Ulice Sajgonu