Dzień w Phnom Penh najlepiej zacząć od porannej medytacji i zajęć jogi, a po wszystkim skosztować wspaniałego streetfoodu. Jesteśmy przekonani, że stracicie głowę dla Banh Chev - ryżowych placków z dodatkiem świeżych ziół oraz lodów kokosowych z dodatkiem miąższu serwowanych w łupinie na nocnym markecie.

Phnom Penh to bardzo ważne historyczne miejsce, upamiętniające tragiczne czasy czerwonej rewolucji pod przywództwem Pol Pota. O tym wstydliwym rozdziale w historii Khmerów  przypominają dwa miejsca otwarte dla odwiedzających: muzeum ludobójstwa Tuol Sleng oraz pola śmierci Killing Fields. W obu tych miejscach w czasie rewolucji straciło życie miliony Kambodżan.

Muzeum Narodowe Kambodży

TOP 10 MIEJSC W PHNOM PENH

1. Tuol Sleng Genocide Museum

Muzeum upamiętniające ludobójstwo, które miało miejsce w Kambodży podczas rządów Czerwonych Khmerów. Przez niecałe 4 lata, od 1975 do 1979 roku podczas czerwonej rewolucji zostało zabitych 1,5 do 2 mln ludzi czyli 1/4 ówczesnej populacji Kambodży. Na wizytę warto przeznaczyć ok 3 - 4 h. Polecamy wypożyczyć audio przewodnik, który oprócz wskazówek na temat kierunku zwiedzania, zawiera obszerne komentarze. Bilet wstępu z audio przewodnikiem kosztuje 8$. 
2. Killing Fields

Kolejne miejsce upamiętniające rewolucję Pol Pota i kolejna przygnębiająca, lecz otwierająca oczy wizyta. Na polach śmierci masowo zabijano i zakopywano ofiary reżimu. Miejsce znajduje się poza centrum miasta i najłatwiej będzie tam dojechać tuk tukiem. Przejażdżka będzie kosztowała ok. 10$. Bilet wstępu to koszt 6$ z audio przewodnikiem. Tak jak w przypadku muzeum Tuol Sleng warto wypożyczyć audio przewodnik.
3. Royal Palace

Pałac królewski to położona nad brzegiem Mekongu oficjalna rezydencja zasiadającego obecnie na tronie króla Sihamoni. Z tego powodu większość pomieszczeń jest zamknięta dla publiczności. Odwiedzający mają wstęp do sali tronowej, w której odbywają się ceremonię religijne i królewskie oraz okalających ją budynków. Wstęp na teren pałacu kosztuje ok. 10 $.

Pałac królewski

4. National Museum of Cambodia

Muzeum Narodowe Kambodży znajduje się na północ od Pałacu królewskiego. Ten czerwony budynek z terakoty jest domem dla największej na świecie kolekcji rzeźb khmerskich. Najstarsze rzeźby pochodzą z V wieku. Bilet wstępu kosztuje 10 $. 

Muzeum Narodowe Kambodży

5. Świątynia Wat Langka

Buddyjska świątynia, w której w każdy poniedziałek, czwartek, sobotę i niedzielę odbywają się grupowe medytacje. Wstęp jest darmowy.

6. Night market

Jeden z naszych ulubionych targów, na którym dostaniecie wspomniane przez nas wcześniej lody kokosowe serwowane w łupinie oraz znakomite przysmaki z grilla i zupy z dodatkiem świeżych ziół.

7. Russian Market

Rosyjski targ słynie z tanich pamiątek oraz części restauracyjnej. W części zamkniętej znajduje się duży wybór kambodżańskich dań. Najpopularniejsze są tu grillowane owoce morza sprzedawane na parkingu w zachodniej części marketu. 

8.Yoga Phnom Penh

Popularne studio jogi położone w centrum Phnom Penh. Zajęcia odbywają się przez 7 dni w tygodniu od 6:30 do 20.  Koszt jednych zajęć to 7 $. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej studia.


9. Restauracja Friends
Jedna z najbardziej lubianych restauracji w Phnom Penh. W menu restauracji znajdziecie tapas, owocowe koktajle drinki. To przedsięwzięcie ma również wymiar społeczny. Restauracja zatrudnia osoby, które jako dzieci wychowały się na ulicy i zapewnia im dobry start w gastronomii. 

10. Artisan Angkor
Miejsce, w którym można kupić pamiątki ręcznie wykonane przez lokalnych artystów. Bardzo duży wybór rzeźb i wyrobów z jedwabiu. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej sklepu.


GDZIE SPAĆ 

Przez cały pobyt w Phnom Penh spaliśmy w hostelu Sla Boutique hostel. W hostelu są bardzo wygodne dwuosobowe łóżka piętrowe. Jest możliwość gotowania w kuchni, bardzo sympatyczna obsługa oraz dostęp do filtrowanej wody, co nie jest standardem. Cena za dwuosobowe łóżko w pokoju wieloosobowym to ok. 10$ za noc.  

GDZIE JEŚĆ

Naszymi ulubionymi miejscami są Night market oraz Russian Market. Na nocnym markecie królują pyszności z grila, a na rosyjskim targu hitem są owoce morza. W Phnom Penh znaleźliśmy też polskie pierogi w restauracji Pelican Food Company. Oprócz ruskich pierogów, które podano nam w towarzystwie kwaśnej śmietany i smażonej cebulki wzięliśmy na wynos chleb na zakwasie.

JAK DOJECHAĆ

Jeśli zwiedzanie Kambodży zaczęliście od Siem Reap to najtaniej będzie tu dojechać autobusem. Podróżowanie nocnym autobusem ma tą przewagę nad opcją dzienną, że pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydalibyście na nocleg. Podróż nocnym trwa ok. 6 - 8 h i kosztuje ok. 12 $ za osobę. Alternatywą jest lot samolotem, który będzie kosztował ok 40 - 60 $. Warto porównać oferty linii Air Asia, Cambodia Angkor Air, Lanmei Airlines oraz JC Cambodia.