Nigdy nie zapomnimy smaku i aromatu pierwszej kawy wypitej w Wietnamie. Mocna i wyrazista postawiła nas na nogi w mig po wielogodzinnej podróży autobusem z Kambodży. Dodatek mleka skondensowanego przełamywał gorzki smak kawy i nadawał jej delikatności.Zgodnie stwierdziliśmy, że od teraz będzie to nasza ulubiona pozycja w menu. Okazało się jednak, że był to dopiero wstęp do nietuzinkowego świata wietnamskiej kawy. Najpopularniejsze pozycje w wietnamskim menu to ca phe den czyli po prostu mała czarna oraz wspomniana wcześniej ca phe sua - słodka kawa z mleczkiem skondensowanym, najczęściej serwowana w wersji na zimno z kostkami lodu. Kawy zaparzane są w specjalnych zaparzaczach działających na podobnej zasadzie jak drip czyli przelewowo. Będąc w Wietnamie warto spróbować również ca phe dua - przyrządzanej na bazie gęstego mleczka kokosowego oraz ca phe trung, którą wieńczy słodka pianka z ubitego jajka. Prawdziwym rarytasem jest tu najdroższa kawa świata czyli kopi luwak. 
Wietnam to po Brazylii drugi największy producent kawy na świecie i główny producent Robusty. Najwięcej plantacji kawy położonych jest w południowej części Wietnamu. Jedną z najbardziej malowniczych miejscowości, w której można zwiedzać plantacje kawy jest położony na 1500 m n.p.m Da Lat, który odwiedziliśmy pod koniec września.


LA VIET COFFEE

Naszą kawową przygodę w Da Lat zaczęliśmy od wizyty w kultowej już kawiarni La Viet Coffee znajdującej się w centrum miasta. Wykwalifikowani bariści oraz nowoczesny wystrój przyciągają tłumnie młodych ludzi i cyfrowych nomadów. Kawiarnia posiada w menu autorskie kawy, które najkorzystniej zamawiać w zestawach z deserem w cenie 55 000 - 85 000 VND (ok. 9 - 14 zł). Oprócz oryginalnych kaw La Viet w swojej ofercie ma darmowe oprowadzanie po kawiarni połączone z mini wykładem na temat kawy. Podczas spaceru barista wyjaśnił nam proces uprawiania kawy oraz zaprowadził do palarni znajdującej się na tyłach kawiarni. Wyjaśnił nam jak intensywność palenia ziaren wpływa na smak kawy oraz poczęstował kawą przygotowaną z delikatnego, średniego i mocniejszego palenia. Więcej informacji o kawiarni znajdziecie na stronie internetowej.

Źródło: Facebook, La Viet Coffee
Źródło: Facebook, La Viet Coffee


ME LINH COFFEE PLANTATION

Plantacja Me Linh Coffee znajduje się w odległości ok. 20 km od Da Lat. To popularne miejsce przyciąga głównie turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby napić się kawy w położonej na terenie plantacji kawiarni. Miejsce zawdzięcza swoją popularność ogromnemu tarasowi z widokiem na plantację kawy oraz serwowanej tu kopi luwak. Ziarna tej kawy przed paleniem są wydalane przez łaskuna palmowego. Podczas procesu ich trawienia eliminowany jest gorzki smak kawy, w efekcie jest ona łagodniejsza i smaczniejsza. Dodatkowo, enzymy uwalniane podczas trawienia nadają kawie waniliowy aromat.


Tęczowe schody kontrastują z zielenią krzaków kawy
Ziarna kawy

JAK TAM DOTRZEĆ

Me Linh Coffee Garden znajduję się w odległości 20 km od Da Lat. Najtańszym sposobem na dotarcie do tego miejsca będzie wypożyczenie skutera. W Da Lat jest chłodno i często pada więc warto mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i grubszą bluzę.


GDZIE SPAĆ W DA LAT

Wybór jest naprawdę duży - można przebierać wśród różnej klasy zakwaterowania. My natomiast śmiało możemy polecić Wolfpack hostel . Hostel znajduje się w samym centrum miasta i posiada w ofercie niedrogie pokoje wieloosobowe. Hostel wyróżniają czyste pokoje oraz bardzo miła i pomocna obsługa.W okolicy znajdują się liczne kawiarnie i restauracje.