Najtańszym sposobem na podróżowanie po Wietnamie jest przemieszczanie się lokalnymi autobusami. Cena biletu autobusowego bije na głowę tanie bilety lotnicze oferowane przez wietnamskie linie lotnicze Viet Jet Air. Jeśli tak jak my jesteście włóczącymi się po Wietnamie backpackerami bez napiętego grafiku zwiedzania to zachęcamy do skorzystania z tego osobliwego środka transportu. Podróż nocnym autobusem może być jednak odrobinę problematyczna dla wysokich osób. Łóżka są dosyć krótkie, a dodatkowo podręczny bagaż trzeba trzymać w nogach. Autobusy raczej nie odjeżdżają na czas, a stan dróg w Wietnamie nie jest najlepszy. 

RODZAJE AUTOBUSÓW

Autobusami można podróżować zarówno w dzień, jak i w nocy. W nocnych autobusach i niektórych dziennych siedzenia umożliwiają podróż w pozycji półleżącej. W cenie biletu dostajecie poduszkę, kocyk oraz wodę mineralną. Nowsze modele autobusów wyposażone są również w ładowarki usb, w których można sobie podładować telefon. Zdarza się, że w autobusach lepszej klasy miejsca oddzielone są zasłonkami, które odgradzają nas od pozostałych pasażerów. 

Wnętrze autobusu nocnego

GDZIE KUPOWAĆ BILETY 

Jest kilka opcji. Jeśli chcecie mieć gwarancję miejsca i np. wolicie spać na dolnym łóżku (są wygodniejsze) to bilety kupcie w hostelu lub biurze podróży. W tym wypadku kupujecie bilety od pośrednika, który pobiera dodatkową opłatę za sprzedaż biletu. Jeśli nie chcecie płacić prowizji to duże firmy takie jak Futa Bus prowadzą sprzedaż biletów online. Bilety możecie również kupić bezpośrednio na dworcu, ale wtedy musicie się liczyć z tym, że może zabraknąć miejsca w autobusie i trzeba będzie poczekać kilka godzin na następny. CENY BILETÓW

Ceny wahają się w zależności od trasy, rodzaju i klasy autobusu. Dodatkowym czynnikiem decydującym o cenie jest miejsce jego zakupu. Bardzo często w cenie biletu zakupionego u pośrednika otrzymujemy transfer na dworzec autobusowy. Jest to szczególnie pomocne, jeśli podróżujecie z dużym bagażem. Poniżej lista pokonanych przez nas tras wraz z cenami biletów. 

Ho Chi Minh City - Da Lat - 250 000 VND czyli ok 42 zł
Da Lat - Da Nang - 320 000 VND czyli ok 54 zł
Da Nang - Hoi An - 30 000 VND czyli ok 5 zł
Da Nang - Hanoi - 340 000 VND czyli ok 57 zł
Hanoi - Ha Giang 220 000 VND czyli ok  37 zł