Santubong Peninsula znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Borneo, w jego malezyjskiej części. Półwysep graniczy z Morzem Południowochińskim i rozciąga się na długość 10 km. W 2007 roku na terenie półwyspu został ustanowiony Park Narodowy. W Santubong znajdziecie plaże, dżunglę, dzikie zwierzęta oraz kilka nadmorskich wiosek. Miejsce nie jest popularną destynacją turystyczną, więc będzie idealne dla osób, które potrzebują się wyciszyć. Ulubionym sportem przyjeżdżających tu gości oprócz leżenia na hamakach są trekkingi po dżungli i pływanie kajakiem. W tym idyllicznym miejscu pojawiliśmy się, aby odbyć wolontariat. Czy może być coś bardziej tajemniczego niż pensjonat położony na styku plaży i dżungli? 


JAK DOTRZEĆ NA PÓŁWYSEP

Podróż na Półwysep Santubong jest dwuetapowa. Odcinek z Kuching do wioski Buntal pokonacie taksówką lub grabem. W Kampung Buntal należy przesiąść się na łódkę. Ta niezapomniana przygoda będzie trwała ok. 30 minut. Przygotujcie się na towarzystwo skaczących ryb i malownicze widoki. Warto wspomnieć, że w trakcie pory deszczowej droga morska nie jest dostępna. Jedynym sposobem na dotarcie do tej części półwyspu jest wtedy dwugodzinny trekking przez dżunglę.WOLONTARIAT

Nanga Shanti to nietuzinkowy pensjonat we wschodniej części Półwyspu Santubong wybudowany przez parę ekspatów z Francji. To ekologiczne miejsce zasilane jest energią pochodzącą z paneli słonecznych, a woda (poddana procesowi filtracji) pochodzi z górskiego potoku. Przy budowie resortu wykorzystano materiały z recyklingu m.in. butelki, które spełniają rolę okien w łazienkach oraz liście palmowe z których wykonano dach restauracji. Organiczne odpady są tu przerabiane na kompost, którym żywią się tutejsze owady i skorupiaki. Goście mają do dyspozycji dwa bungalowy przy samej plaży oraz pokoje w tradycyjnych drewnianych longhousach. W restauracji należącej do resortu serwowane są śniadania, obiady i kolacje. 

Do naszych zadań w pensjonacie należało gotowanie i serwowanie posiłków, sprzątanie pokoi, zajmowanie się dzieckiem, czy zamiatanie liści. Podczas pobytu w  ośrodku poznaliśmy wielu interesujących ludzi oraz spróbowaliśmy wielu ciekawych dań malezyjsko-francuskiej kuchni. Podczas przerw w pracy pływaliśmy kajakami lub spacerowaliśmy po lesie deszczowym. 

Bungalow z wyjściem na plażęZWIERZĘTA

Wśród zwierząt zamieszkujących Santubong znajdują się m.in małpy, węże, pająki i jaszczurki. Tutejsze rzeki, estuaria oraz płytkie obszary przybrzeżne zamieszkiwane są przez rzadki gatunek delfinów krótkogłowych. Podczas naszego pobytu na wolontariacie mieliśmy niezwykłe szczęście spotkać pancernika.   

Napotkany podczas spaceru po plaży krab