Borneo to istny raj dla miłośników natury i wielbicieli zieleni. Wyspę porastają jedne z najstarszych lasów deszczowych świata, które są jednocześnie domem dla niesamowitych gatunków zwierząt. Te najbardziej charakterystyczne to nosacze sundajskie i orangutany. Te pierwsze można spotkać wyłącznie tutaj, natomiast orangutany oprócz Borneo zamieszkują również Sumatrę. Oba gatunki małp i wiele innych niezwykłych zwierząt spotkacie w niewielkim miasteczku Sepilok znajdującym się na terenie stanu Sabah. To tutaj znajduje się znane na całym świecie Orangutan Rehabilitation Center, w którym można podglądać orangutany w ich naturalnym środowisku. 


JAK DOTRZEĆ DO SEPILOK

Do Sepilok dotrzecie autobusem lub samolotem. Podróż autobusem z Kota Kinabalu będzie trwała ok. 6 godzin i będzie kosztować 80 RM (ok. 80 zł) za osobę. Jeśli zdecydujecie się na podróż samolotem to lotnisko znajduje się w oddalonym o 20 km Sandakan.

NOCLEG 

W bliskim sąsiedztwie największych atrakcji Sepilok znajduje się kilka wartych polecenia miejsc noclegowych m.in Sepilok B&B. Decydując się na nocleg w jednym z pobliskich hosteli oszczędzicie na wydatkach na transport. Aby dotrzeć do Sanktuarium nosaczy sundajskich trzeba już zamówić taksówkę. Labuk Bay znajduje się ok. 20 km od Sepilok.

LABUK BAY PROBOSCIS MONKEY SANCTUARY 

Nosacze sundajskie to najśmieszniejsze zwierzęta jakie udało nam się spotkać w trakcie naszych podróży. Gdy przeczytaliśmy że słynną "Małpę Polaka" znaną z licznych memów w polskim internecie można oglądać w Sepilok, wiedzieliśmy, że musimy tu przyjechać. Głównym atrybutem tych małp jest bez wątpienia nieproporcjonalnie duży nos występujący zarówno u samców jak i samic.  U młodych osobników nos jest mały i zadarty, a zaczyna obwisać dopiero z wiekiem. Tenże nos posiada bardzo ciekawe właściwości - w chwilach zdenerwowania i podekscytowania puchnie i staje się czerwony. Kolejną charakterystyczną cechą nosaczy jest wielobarwne futro, na plecach oraz ramionach pomarańczowe, kremowe na klatce piersiowej w okolicach szyi i na ogonie. Ich nogi i ramiona są z kolei jasnoszare. Nosacze posiadają również unikalny układ trawienny, który pozwala im wykorzystywać liście jako główne źródło pożywienia. Zamieszkują lasy bagienne w pobliżu słodkich wód i rzek. Nosacze sundajskie to niejedyni mieszkańcy rezerwatu. Podczas wizyty w obiekcie przygotujcie się również na spotkanie z lutungiem srebrzystym, małpą z gatunku koczkodanowatych. Oba gatunki można podglądać w porach karmienia na umieszczonych w lesie dwóch platformach - A i B. Na platformie A karmienie odbywa się w godzinach 9 i 14:30, na platformie B w godzinach 11:30 oraz 16:30. Wstęp kosztuje 60 RM za osobę. Centrum jest czynne codziennie w godzinach od 8 do 18. Więcej informacji na temat tego miejsca znajdziecie na stronie internetowej. 

Nosacz sundajski
Lutung srebrzysty 

SEPILOK ORANGUTAN REHABILITATION CENTER

Sepilok Orangutan Rehablitation Center jest pierwszym ośrodkiem na świecie dedykowanym rehabilitacji osieroconych orangutanów. Historia tego niezwykłego miejsca sięga 1964 roku, kiedy powstało z inicjatywy pochodzącej z Wielkiej Brytanii Barbary Harrison. Misją ośrodka jest przede wszystkim pomoc młodym orangutanom osieroconym w wyniku nielegalnej wycinki lasów oraz tym, które zostały złapane i przetrzymywane w charakterze zwierząt domowych. Rehabilitacja przyjętych do ośrodka orangutanów trwa do 7 lat. Małe orangutany, tak jak niemowlęta, są pod opieką 24 godziny na dobę. Gdy dorosną zostają przeniesione do żłobka, gdzie zdobywają umiejętności, które pozwolą im przetrwać na wolności. W nauce pomagają im młodsze i starsze sieroty, które zastępują im matki. Gdy już nauczą się wspinać po drzewach i zdobywać pożywienie zostają  wypuszczone do rezerwatu leśnego. Obecnie na terenie rezerwatu żyje 60 - 80 orangutanów.  Ośrodek bierze pod swoje skrzydła również inne zagrożone gatunki dzikich zwierząt m.in. słonia pigmejskiego. Centrum Rehabilitacji Orangutanów jest czynne codziennie w godzinach od 9 do 11 i od 14 do 15Orangutany można podglądać w porach karmienia, na umieszczonej w lesie platformie. Karmienie odbywa się dwa razy dziennie w godzinach 10 i 15. Wstęp kosztuje 30 RM za osobę. Dochód z biletów przeznaczany jest w całości na pomoc orangutanom. Więcej informacji znajdziecie tutaj


RAINFOREST DISCOVERY CENTER

RDC to jedno z najlepszych centrów edukacji na temat flory i fauny w Sabah oraz najbardziej dostępny naturalny las deszczowy w tym stanie.  Na terenie centrum dostępnych jest kilka świetnych spacerów po dżungli, w tym popularny Canopy Walk, prowadzący kładką zawieszoną w koronach drzew. Teren zamieszkują m.in dzikie małpy, wiewiórki, setki gatunków ptaków i wiele odmian owadów. Podczas naszego pobytu oprócz licznych makaków mieliśmy niesamowite szczęście zobaczyć latającą wiewiórkę. W RDC najlepiej pojawić się o 8 lub 16, wtedy też zwierzęta budzą się do życia. Centrum jest czynne  codziennie w godzinach od 8 do 17. Wstęp kosztuje 15 RM za osobę. RDC posiada w ofercie również nocne spacery z przewodnikiem podczas których można podglądać kukangi, wyraki, latające wiewiórki, żaby oraz inne nocne stworzenia. Koszt spaceru to 30 RM (ok. 30 zł). 

Rainforest Discovery Center