Kuching to miasto znajdujące się w malezyjskiej części Borneo oraz stolica stanu Sarawak. Miasto znane jest ze świetnej kuchni, licznych muzeów oraz odbywających się tu często rozmaitych festiwali. Tym najbardziej znanym jest mający miejsce w lipcu Rainforest Music Festival. Warto przyjechać tu również między 26 lipca, a 18 sierpnia, kiedy odbywa się Kuching Festival. Jedną z głównych atrakcji festiwalu są targi kulinarne. Kulinarna uczta to nie wszystko, trzy tygodniowym obchodom towarzyszą m.in. spektakle, koncerty i wystawy.

Niskie ceny jedzenia oraz darmowe atrakcje sprawiają, że Kuching to miasto przyjazne backpackerom. Miasto najlepiej zwiedza się piechotą, zaglądając po drodze do klimatycznych kawiarni i sklepów z rękodziełem. Warto zrobić sobie przerwę na spróbowanie największego przysmaku tego regionu, którym bez wątpienia jest sarawak laksa.  Poniżej znajdziecie listę naszych ulubionych atrakcji.

Pływający meczet

1. SARAWAK ART MUSEUM

To interaktywne muzeum opowiada historię stanu Sarawak oraz zamieszkałych w nim ludów. Wystawa pozwala zapoznać się z wierzeniami i kulturą poszczególnych grup etnicznych oraz historią regionu od ery kolonialnej do czasów dzisiejszych. Muzeum jest częścią większego kompleksu i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17:00 oraz w soboty i niedziele od 10 do 16.

2. MUZEUM TEKSTYLIÓW

Na trzech piętrach muzeum można oglądać autentyczne tkaniny wykonane przez główne grupy etniczne Sarawaku. Prezentowane są również tradycyjne stroje oraz dodatki zakładane podczas uroczystości. Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli. Więcej informacji na temat muzeum znajdziecie tutaj.
3. WATERFRONT ESPLANADE 

Popularne miejsce spotkań Malezyjczyków, które ożywa dopiero wieczorem. Po zmroku nad rzeką rozstawiają się liczne stoiska z jedzeniem oraz uliczni grajkowie. Turystów przyciąga przede wszystkim pokaz fontann, który odbywa się w zależności od dnia tygodnia dwa lub trzy razy dziennie.

Waterfront Esplanade

4. ŚWIETLNO - MUZYCZNY POKAZ FONTANN

Pokaz fontann to oprócz streetfoodu kolejny powód dla którego miejscowi i turyści tłumnie przychodzą nad rzekę. Podczas trwającego 15 minut widowiska wykorzystywane są elementy muzyki i światła. Od poniedziałku do czwartku pokazy odbywają się o 20:30 oraz 21:30, a weekendy dodatkowo o 22:30. 
5. ŚWIĄTYNIA TUA PE KONG

Niezwykle kolorowa, bogato zdobiona chińska świątynia, wybudowana prawdopodobnie w 1843 roku. Tua Pe Kong jest jednym z niewielu budynków, które przetrwały Wielki Pożar w 1884 roku. Każdego roku odbywają się tu rozmaite tradycyjne festiwale. Świątynia jest czynna od poniedziałku do niedzieli, od 8 do 18. 6. MUZEUM HISTORII CHIN

Wybudowane w 1912 roku muzeum opowiada historię chińskiej społeczności w Sarawak. Wystawa dostarcza informacji na temat stylu życia chińczyków oraz ich zaangażowaniu w tworzeniu nowoczesnego regionu. Gratka dla fanów chińskiej kultury i sztuki. Muzeum mieści się nad rzeką, na przeciwko świątyni Tua Pe Kong.

Street art na ulicach Kuchingu


7. PŁYWAJĄCY MECZET

Pływający meczet to kolejna atrakcja miasta położona nad rzeką. Wyróżniający się charakterystycznym błękitnym dachem budynek wygląda pięknie zarówno o wschodzie jak i zachodzie słońca. Wieczorem budynek jest dodatkowo podświetlany wielokolorowymi światłami LED.
8. MUZEUM ISLAMU 

Wizyta w muzeum dostarcza podstawowej wiedzy na temat kultury islamskiej. Artefakty prezentowane są w siedmiu galeriach, z których każda ma inny motyw przewodni. Wśród eksponatów znajdują się m.in przedmioty codziennego użytku, elementy dekoracyjne, tradycyjne stroje, instrumenty oraz broń. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 16:45, a w weekendy od 10 do 16.
9. OLD COURT HOUSE

Historyczny budynek sądu zbudowany pod koniec XIX wieku, pełnił kiedyś rolę centrum administracyjnego miasta. Obecnie na terenie obiektu znajduje się muzeum Ranee, informacja turystyczna oraz designerska restauracja Commons. Warto wstąpić tu na kawę i uwielbiane przez wszystkich ciasta.

Chińska dzielnica

10. MAIN BAZAAR 

Najlepsze miejsce do kupienia pamiątek z Sarawak. Ściśnięte obok siebie sklepiki wydają się ciągnąć w nieskończoność, a półki uginają się od nadmiaru drobiazgów. Najpopularniejsze są wyroby z ratanu, tradycyjne instrumenty i biżuteria z koralików. Sklepy są czynne do późnych godzin wieczornych.