Great Ocean Road jest uważana za jedną z najbardziej widowiskowych przejażdżek na świecie. Trasa liczy sobie 243 km i poprowadzona jest wybrzeżem stanu Wiktoria. Droga zaskakuje różnorodnym krajobrazem - wiedzie przez dzikie plaże, klify oraz lasy deszczowe. Można ją pokonać zarówno w dwa dni jak i w tydzień, w zależności od liczby postojów. Warto zgubić się po drodze podglądając dzikie zwierzęta. Spotkacie tu pokaźne grono reprezentantów australijskiej fauny -  koale, kangury, walabie, kolczatki,  dziobaki oraz strusie emu. W zimowych miesiącach w miejscowości Warrnambool można podglądać magiczne narodziny wielorybów. 

PRZYSTANKI: 

1. TORQUAY

Torquay to położone 95 km na południe od Melbourne miasteczko i oficjalny początek Great Ocean Road. To również kolebka surfingu, w której narodziły się największe surferskie marki takie jak Rip Curl i Quicksilver. W miejscowości znajduje się Narodowe Muzeum Surfingu, w którym udokumentowano 100-letnią historię ulubionego sportu Australijczyków. Warto spędzić tam popołudnie oglądając filmy oraz sprzęt z minionych dziesięcioleci. 


2. BELLS BEACH


Miejscowość znajduje się w bliskim sąsiedztwie Torquay. Ta piękna plaża ze świetnymi warunkami do surfingu to idealne miejsce dla doświadczonych surferów. Ich zmagania z falami można obserwować z kilku punktów widokowych zlokalizowanych wzdłuż klifu. 

3. LORNE

Urocze miasteczko z pięknymi plażami i śródziemnomorską atmosferą. Leniwe popołudnia spędza się tutaj w klimatycznych kawiarniach, lodziarniach i galeriach sztuki. Zwierzętami, które można tu spotkać dosłownie wszędzie są papugi kakadu. 


4. CAPE OTWAY

Cape Otway leży na południowym krańcu zachodniego wybrzeża Wiktorii, gdzie Ocean Południowy spotyka się z Cieśniną Basową. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest latarnia morska zbudowana w 1848 roku. Pokonując drogę prowadząca do latarni morskiej, miejcie oczy szeroko otwarte. Na drzewach  tłumnie przesiadują dzikie koale. 

Cape Otway Lighthouse


5. MEMORIAL ARCH

Warto zatrzymać się tutaj, aby zrobić sobie zdjęcie przy kultowym już szyldzie wyznaczającym oficjalny początek drogi Great Ocean Road. Memorial Arch jest hołdem dla żołnierzy walczących w Pierwszej Wojnie Światowej, którzy zbudowali tą linię kominikacyjną. Łuk został wzniesiony w 1939 roku i był  kilkukrotnie odbudowywany. 
6. PORT CAMBELL NATIONAL PARK

Park Narodowy Port Cambell słynie z niezwykłych formacji skalnych, które stanowią największą atrakcję Great Ocean Road. Najczęściej odwiedzanym i fotografowanym miejscem w Parku jest 12 Apostołów. Te wystające z oceanu wapienne skały powstały w wyniku erozji wapiennych klifów, która zaczęła się 10 - 20 milionów lat temu. Zaledwie kilka kilometrów dalej znajduje się Loch Ard Gorge. Wąwóz otrzymał swoją nazwę od wraku statku, który rozbił się o skaliste wybrzeże w 1878 roku. Kolejną atrakcją jest London Arch, niegdysiejszy London Bridge. Erozja spowodowała, że skała w kształcie mostu przybrała formę łuku. Park jest domem dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt, w tym głównie ptaków. Spotkacie tu m.in emu, pingwiny, pelikany, czarne łabędzie i kaczki. 

12 Apostles
Loch Ard Gorge
The Grotto

NISKOBUDŻETOWE KEMPINGI

Na trasie Great Ocean Road znajdziecie kilka darmowych i niskobudżetowych kempingów. Głównym mankamentem darmowych pól namiotowych jest brak prysznica. Gorący prysznic weźmiecie za niewielką opłatą w holiday parkach i hostelach (ok. 6 AUD za osobę). 

Poniżej lista kempingów na których spaliśmy podczas trasy: 

1. Mount Moriac Recreation Center

     


2. Big Hill Campsite

   


3. Allenvale Mill Campground

    


4,  Port Cambell Recreation Reserve