Whitsunday znajduje się w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej, na terenie stanu Queensland.  Jest największą z 74 wysp należących do archipelagu Whitsundays. Na wyspę można dotrzeć na kilka sposobów. Najpopularniejszą formą jest wykupienie wycieczki u jednego z wielu operatorów. Promy odpływają z miejscowości Airlie Beach. Można tu też przypłynąć wodną taksówką i spędzić kilka nocy na jednym z kempingów mieszczących się na terenie Parku Narodowego. 


POLA KEMPINGOWE


Decydując się na nocleg na polu namiotowym musicie pamiętać, że na wyspie nie ma dostępu do wody pitnej. Scamper - firma transportowa, która oferuje transfer wodną taksówką zapewnia zapas wody (5 litrów na dobę). Na terenie kempingów nie ma również prysznicy, a znajdują się jedynie bardzo proste toalety.

Na wyspie Whitsunday znajduje się sześć pól kempingowych:

1. Dugong Beach 
2. Nari's Beach 
3. Joe's Beach 
4. Chance Bay 
5. Cairn Beach
6. Whitehaven Beach

Na początku listopada pole namiotowe na Whitehaven Beach było zamknięte z powodu przebudowy. Chance Bay wybraliśmy z powodu bliskiej odległości do plaży Whitehaven. Zatokę od rajskiej plaży dzieli jedynie 40 minutowy spacer buszem. Więcej informacji na temat pól kempingowych na Whitsuday znajdziecie tutaj.

Chance bay

WHITEHAVEN BEACH 

Plaża Whitehaven zajmuje wysokie miejsce w rankingu najpiękniejszych plaż świata.  Jest to zasługa intensywnie białego piasku, zawierającego 98% białej krzemionki oraz unikalnego, turkusowego odcienia wody.  ZWIERZĘTA

Do najczęściej spotykanych mieszkańców wyspy należą goanny - sporych rozmiarów jaszczurki, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. W ostatnich miesiącach zdarzyły się tu za to dwa ataki rekinów.  Kąpiele w wodach Whitsundays są stanowczo odradzane. Zwierzętami, z którymi mieliśmy bezpośredni kontakt były myszy, które usilnie próbowały przedostać się do naszego namiotu. Kilkukrotnie przegryzły nasz worek na śmieci wyjadając z niego resztki. Nasz sąsiad z kempingu miał większego pecha - myszy, aby zdobyć pożywienie zrobiły dziury w jego namiocie.

Goanna

KIEDY JECHAĆ

Wyprawa na Whitsunday była dla nas niezapomnianym przeżyciem. Jednak nie radzimy jechać tam w listopadzie. Jest wtedy zdecydowanie zbyt gorąco. Dodatkowo, jeśli planujecie spać w Chance Bay musicie wiedzieć, że nie ma tam cienia. Warto mieć ze sobą tarp, która można zawiesić między drzewami, zapewniając ochronę przed palącym słońcem.   

CO ZABRAĆ

Oprócz tarpów warto zabrać ze sobą pojemnik lub specjalne worki na śmieci, których nie przegryzą myszy. Na wyspie roi się od sandflies (piaskowych much), więc trzeba mieć ze sobą dobry repelent,   najlepiej w kremie. Nieodzowny będzie wysoki filtr przeciwsłoneczny, nakrycie głowy oraz okulary słoneczne. Ważne jest, aby mieć wystarczający zapas jedzenia, bo jak się pewnie domyślacie, nie ma możliwości zakupienia żywności na wyspie. 
Dodatkowo, jeśli planujecie kąpiele w morzu w okresie od października do maja musicie pamiętać, iż w tym czasie istnieje podwyższone ryzyko spotkania ze śmiertelnie niebezpiecznymi meduzami - Box jellyfish. Aby uniknąć nieprzyjemności warto mieć ze sobą tzw. Stinger suit, czyli kostium z lycry zakrywający całe ciało podczas kąpieli. Kostiumy wypożyczyć można od każdego przewoźnika oferującego transport na archipelag.