Malezja to kraj bardzo zróżnicowany pod względem kulturowym i religijnym.Różnorodność kulturowa Malezji przejawia się również w kuchni. Będąc tu można przebierać w znakomitych daniach kuchni malezyjskiej, chińskiej oraz indyjskiej.


Najważniejsze fakty na temat malezyjskiej kuchni:

1. Dania są bardzo pikantne.
2. Napoje są ekstremalnie słodkie.
3. Niemal do każdego dania obiadowego dodawane jest jajko - sadzone lub najczęściej w postaci omletu.

Jednym z moich ulubionych dań kuchni malezyjskiej jest Nasi Lemak, który jest tradycyjnym malezyjskim śniadaniem. Jest to ryż z dodatkiem suszonych ryb, ostrym sosem, orzechami, jajkiem gotowanym na twardo i świeżym ogórkiem, podawany na liściu bananowca.  Cena za porcję to 5 MYR (5 zł).

Nasi Lemak

Kolejne danie kuchni malezyjskiej to Nasi Goreng Pataya czyli smażony ryż z warzywami i kurczakiem przykryty omletem. Jest to typowa potrawa obiadowa w Malezji. Danie występuje również w wersji z makaronem typu instant i nazywa się Megi Goreng Pataya. Porcja Nasi Goreng Pataya kosztuje ok. 5 - 7 MYR (5 - 7 zł).

Nasi Goreng Pataya
Megi Goreng Ayam to z kolei ulubione danie Tomka. Jest to smażony makaron typu instant z warzywami, kurczakiem i dodatkiem sosu sojowego. Cena tego dania to ok. 5 MYR (5 zł).

Megi Goreng Pataya

Z dań kuchni chińskiej sprobowalismy m.in Clay pot chicken czyli makaronu z kurczakiem i grzybami zapiekanego w glinianym pólmisku oraz makaronu z kurczakiem w aromatycznym sosie z dodatkiem jajka i smażonego pieroga. Cena jednej porcji to ok. 7 MYR (ok. 7 zł).

Clay pot chicken


Kuchnia hinduska to nie tylko curry – to również wyśmienite pieczywo Naan oraz Roti. Roti to cienki pszenny chlebek który można zamówić na ostro z dodatkiem curry lub na słodko z sosem waniliowym.

Roti w wersji na słodko

Co powiecie na lody kokosowe z prawdziwym miąższem podawane w łupinie kokosa? Cena jednej porcji to 10 MYR (1 zł). 

Kokosowe lody w łupinie

Kolejny znakomity malezyjski deser to ryż na słodko gotowany w bambusie. Koniecznie spróbujcie go podczas pobytu w KL. 
Napoje 

Najpopularniejszym napojem w Malezji jest Milo. Jest to zwykłe kakao, które podowane jest na kilka różnych sposobów. Milo można zamówić na ciepło, z kostkami lodu lub z kakaową posypką (Milo Special). Cena za szklankę to ok 2 MYR (ok 1,80 zł). Rekordy popularności bije tu również herbata Teh Tarik Ais. Jest to czarna herbata z dodatkiem skondensowanego mleka i kostek lodu. Cena za szklankę to ok. 2 MYR (2 zł). Na szczególną uwagę zasługuje sposób w który pakowane są zimne napoje na wynos. Trunki pakowane są w foliowy worek, wypełniony kostkami lodu. Worek przewiązywany jest sznurkiem, a do kompletu dołączana jest słomka. 

Od lewes: Milo Ais (na zimno) i Kopi Ais, mrożona kawa