Podróżowanie po Azji jest tanie. Tak naprawdę jedynym większym kosztem jest zakup biletu lotniczego - w naszym przypadku było to ok. 1400 zł za osobę. .Jeśli podróżowaliście wcześniej po Europie (szczególnie po krajach skandynawskich) to ceny w Azji, będą wydawać się Wam śmiesznie niskie. Dotyczy to przede wszystkim żywności, a zwłaszcza ulicznego jedzenia. Przygotowywane na miejscu ze świeżych składników, niezwykle aromatyczne potrawy kosztują tu grosze. Do wyboru: dania z owocami morza, mięsne, wegetariańskie oraz świeżo wyciskane soki i koktajle z egzotycznych owoców. Danie obiadowe można tu kupić już od 50 THB (5 zł), a soki i koktajle od 30 THB (3 zł). W restauracjach zapłacicie za te same dobra do kilku razy więcej.

 Pad Thai, 50 THB (5 zł)


Zupa na mleczku kokosowym, 40 THB (4 zł)Spring rollsy, 5 THB za sztukę (50 groszy)Świeży sok z kokosa, 40 THB (4 zł)

 

Zakupy najczęściej robiliśmy w sieciówce Seven Eleven, która znajduje się niemal na każdym rogu. Ceny jedzenia w markecie przedstawiają się następująco:

Woda 1,5 l: 14 THB

Mleko sojowe 0,5 l: 15 THB


Jogurt, mały: 15 THB


Mieszanka egzotycznych owoców: 40 THB


Banan, 1 sztuka: 12 THB


Puszka Pepsi 275 ml: 12 THB


Baton czekoladowy: 15 - 20 THB


Paczka czipsów: od 20 THB


Piwo Chang/ Tiger/ Singha 500 ml:  50 THB


Zupka tajska do zalania: 10 THB 
HOSTELE:

Ceny hosteli w Bangkoku oraz na okolicznych wyspach są bardzo przystępne. Rezerwacji warto
dokonywać wcześniej - ceny będą wtedy jeszcze niższe. Najtańszy hostel w Bangkoku upolowaliśmy za 520 THB (cena za 2 osoby, podwójne łóżko w pokoju wieloosobowym). Ceny na wyspach są bardzo zbliżone -  na Ko Tao najtańszy pokój dwuosobowy w hostelu kosztował nas 700 THB za noc, a na większej wyspie Ko Samui   zaplaciliśmy 500 THB za noc w bungalowie.

TRANSPORT:

Autobus

Cena jednorazowego biletu na autobus to koszt 9 THB. Bilet (żeton) na kolej miejską z lotniska Suvarnabhumi do centrum Bangkoku kosztuje 40 THB.


Tuk tuki i taksówki 

Jeśli macie ochotę powozić się po mieście, to zachęcamy do skorzystania z tuk tuków lub taksówek, Niezapomniane wrażenia z szaleńczej jazdy gwarantowane. My staramy się dochodzić wszędzie na własnych nogach, chyba że odległość, którą musimy przejść z plecakami wynosi więcej niż 5 km. Ceny kursów w tuk tukach i taksówkach najlepiej negocjować przed rozpoczęciem przejazdu. Ceny zaczynają się od 30 THB (tuk tuk) i 100 THB (taksówka).  

Dłuższe trasy

1. Bangkok - Ko Tao 

Bilet z Bangkoku na wyspę Ko Tao kosztuje 1100 THB za osobę. Dystans ponad 500km pokonuje się pociągiem, autobusem i katamaranem. Czas trwania podróży to ok. 10 godzin. 


2. Ko Tao - Ko Samui

Cena biletu  z wyspy Koh Tao na Ko Samui to 500 THB. Wybraliśmy najtańszego przewoźnika (Songserm), który najdłużej płynie. Podróż trwa 3,5 godziny, a w cenie biletu oprócz podróży promem wliczony jest również przejazd taksówka do portu.KARTA SIM

Jeśli zostajecie na dłużej w Tajlandii to warto kupić kartę sim. Przyda się do kontaktu z rodziną oraz do korzystania z internetu, który niestety nie zawsze działa poprawnie w hostelu. Karta SIM sieci 3G/4G dtac to koszt 69 THB, dodatkowo 1 GB internetu kosztuje 300 THB.